არასამთავრობოები პრეზიდენტისგან საქვეუწყებო კომისიის შექმნას მოითხოვენ
თბილისი.03.09.04. მედია-ნიუსი. საქართველოს საგანმანათლებლო სისტემაში განსახორციელებელი რეფორმის წინააღმდეგ, მართლმადიდებლურ მშობელთა კავშირმა სახელმწიფო კანცელარიასთან საპროტესტო აქცია გამართა.
კავშირის გამგეობის წევრებმა, რომლებსაც 20-მდე არასამთავრობო ორგანიზაცია შეუერთდა, უნდობლობა გამოუცხადეს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრ ალექსანდრე ლომაიასა და მის გუნდს, ხოლო პრემიერ-მინისტრ ზურაბ ჟვანიასა და პარლამენტის თავმჯდომარეს ნინო ბურჯანაძეს მოუწოდეს, არ განიხილონ და შესაბამისად, არ მიიღონ „ანტისახელმწიფოებრივი“, „ანტიეროვნული“ კანონპროექტები. ამ მიზნით, აქციის მონაწილეებმა პრეზიდენტ სააკაშვილის სახელზე წერილობითი განცხადება მოამზადეს.
„წარმოდგენილი კანონპროექტები მთლიანად უარყოფს ქართულ ტრადიციაზე დაფუძნებულ საგანმანათლებლო სისტემას. ამის მიზეზი გახლავთ ის, რომ განათლების სფეროს, რეფორმისა და სიტემის მართვისაგან ჩამოცილებულია სამეცნიერო, პროფესიული და პრაქტიკოსი კადრები“, - ნათქვამია პრეზიდენტისადმი მიმართვაში, რომელშიც ოთხი მოთხოვნაა ჩამოყალიბებული; კერძოდ, არ მიიღონ კანონპროექტები „ზოგადი განათლების შესახებ“, „ზოგადი განათლების ეროვნული მიზნების შესახებ“, „უმაღლესი სკოლის შესახებ“, შეწყდეს არასამთავრობო ორგანიზაციების (თავისუფლების ინსტიტუტი, „კმარა“) წარმომადგენელთა დიქტატი განათლების სფეროში მიმდინარე პროცესებზე; პრეზიდენტთან შეიქმნას საუწყებათაშორისო კომისია, რომელიც იმუშავებს განათლების სისტემის განვითარებაზე და ბოლოს, შეიცვალოს რეფორმის შინაარსი.
მოთხოვნების შეუსრულებლობის შემთხვევაში, აქციის მონაწილეები პერმანენტული აქციების გამართვით იმუქრებიან.

Non-Governmental Organisations Demand the Parliament to Establish Inter-Department Commission
Tbilisi. 03.09.04. Media News. The Union of Orthodox Parents held a protest action in front of the State Chancellery objecting to the reform in the educational system of Georgia which is going to be implemented.
The board members of the Union, which was joined by 20 NGOs, declared their mistrust to Mr Aleksandre Lomaia, Minister of Education and Science and his team, and called on Prime Minister, Zurab Zhvania, and Parliamentary Chairperson, Nino Burjanadze, not to discuss and consequently not adopt the “anti-state” and “anti-national” bills. Further to this end participants of the action prepared an appeal to President Mikheil Saakashvili.
“The introduced bills are in absolute contradiction to the educational system which is based on Georgian traditions. The reason is that professional and practical staff no longer participate in the educational field, reform and management of the system” as was stated in the appeal to the President which further included four demands: not to adopt the bills on the “General Education System,” the “National Goals of General Education” and the “Higher School,” to stop the dictatorship of representatives of the NGOs (Institute of Liberty and “Kmara”) in the processes going on in the educational field, to establish an inter-departmental commission which will work on the development of the Georgian education system and, finally, to change the content of the reform.
The participants of the action have threatened to hold permanent protest actions if their demands are not met.