მოშიმშილე პატიმარი საავადმყოფოში გადაიყვანეს
მედია ნიუსი. 18 დღიანი შიმშილობის შემდეგ, თბილისი #1 საპყრობილის მსჯავრდებული ზ. კ. ციხის სამკურნალო დაწესებულებაში გადაიყვანეს. მას პირი მავთულებით ჰქონდა ამოკერილი.
როგორც სააგენტო მედია-ნიუსს სახალხო დამცველის აპარატში განუცხადეს, თანდაყოლილი გულის მანკით დაავადებული პატიმრის ჯანმრთელობის მდგომარეობა მკვეთრად გაუარესდა.
ზ. კ-მ შიმშილობა მას შემდეგ დაიწყო, რაც ციხის ადმინისტრაციამ მას სამკურნალო დაწესებულებაში გადაყვანაზე უარი უთხრა. მისმა ადვოკატმა გოჩა დარჩიამ დახმარებისათვის ომბუდსმენის აპარატს მიმართა.
სახალხო დამცველის მოვალეობის შემსრულებელმა თემურ ლომსაძემ შუამდგომლობით მიმართა იუსტიციის სამინისტროს სამედიცინო დეპარტამენტის უფროსს რამაზ დულაძეს, რომელმაც ეს შუამდგომლობა დააკმაყოფილა. ექიმები კ-ის ჯანმრთელობის მდგომარეობას კრიზისულად მიიჩნევენ.

Prisoner on Hunger Strike Taken to Hospital
Media News. After an 18 day long hunger strike Z. K, Tbilisi #1 Jail prisoner was taken to the prison hospital. He had sewed his mouth with wires
As Media News has been informed by the Public Defender’s Office the state of health of the prisoner, who suffers an inborn heart-disease has worsened.
Z. K. went on hunger strike after the prison administration refused to take him to hospital. His attorney, Gocha Darchia addressed the Ombudsman for help.
Temur Lomsadze, the Interim Public Defender began the mediation process and addressed Ramaz Duladze, the Head of the Medical Department of the Ministry of Justice, whereupon Kenchadze was taken to hospital. Doctors consider K’s condition to be critical.
Zaza Kenchadze has been sentenced to 3 months pre-detention. He is suspected of an carrying out an assassination attempt.