კემულარია უკანონო პატიმრობით დაინტერესდა
მედია ნიუსი. უზენაესი სასამართლოს თავმჯდომარემ კოტე კემულარიამ უკანონო პატიმრობის საკითხთან დაკავშირებით არასამთავრობო სექტორის წარმომადგენლებთან შეხვედრა გამართა. კემულარიას თქმით, საქართველოში პატიმრების უფლებების დარღვევასა და უკანონო პატიმრობასთან დაკავშირებით მძიმე სიტუაცია იყო. განსაკუთრებით ხშირი იყო საპროცესო ვადების დარღვევა, რაც უნდა აღმოიფხვრას.
შეხვედრას არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენელთა გარდა, იუსტიციის სამინისტროს, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს, სახალხო დამცველის ოფისისა და ძალოვანი სტრუქტურის წარმომადგენლები ესწრებოდნენ.
კემულარიამ აღნიშნა, რომ მსგავსი შეხვედრები ყოველთვიურად გაიმართება და მისი მიზანი სახელმწიფოში სამართლის განმტიცებაა.
„ნებისმიერი სამართლებრივი სახელმწიფოს მშენებლობისას უმნიშვნელოვანესია ადამიანის უფლებების დაცვა და ამისათვის ყველა სტრუქტურამ თავისი წვლილი უნდა შეიტანოს,“- თქვა კემულარიამ.

Kemularia Takes Interest in Arbitrary Detentions
Media News. Kote Kemularia, Chairman of the Supreme Court of Georgia held a meeting with representatives from the NGO sector on the issue of arbitrary detentions. According to Kemularia the situation in Georgia as regards arbitrary detentions and the violation of prisoners’ rights is indeed critical. The violation of procedural terms has been particularly frequent and must be eliminated.
At the meeting, NGO representatives were joined by representatives from the Ministry of Justice, the Supreme Council of Justice, the Public Defender’s Office and Law enforcement Bodies.
Kemularia stated that from now on such meetings will be held on a monthly basis aiming at a strengthening of justice in the state.
Kemularia stressed that, “When building any state that is to be governed by the rule of law, the defense of human rights is most important and all structures must make appropriate contributions”.