საქართველომ ჩეჩენ ლტოლვილთა სია შესაძლოა რუსეთს გადასცეს
თბილისი.03.10.04. მედია-ნიუსი. საქართველო მზად არის რუსეთს მიაწოდოს ყველა ინფორმაცია პანკისის ხეობაში მცხოვრებ ლტოლვილებზე.
საქართველოს შინაგან საქმეთა მინისტრის ირაკლი ოქრუაშვილის განცხადებით, საქართველოს სამართალდამცავ ორგანოებს შეუძლიათ რუსეთის მხარეს გადასცენ პანკისში მცხოვრებთა სია ნებისმიერი შემოწმებისთვის.
ოქრუაშვილმა უარყო გავრცელებული ინფორმაცია, თითქოს პანკისის ხეობაში იმალება ამჟამად ძებნილი, 1999 წელს მოსკოვსა და ვოლგოდონსკში საცხოვრებელი სახლების აფეთქებებში ეჭვმიტანილი აჩემეზ გოჩიაევი.
რუსეთის ეჭვი პანკისის ხეობაში ტერორისტთა ბაზების არსებობის შესახებ, 13 სექტემბერს საქართველოში აშშ-ს ელჩმაც რიჩარდ მაილსმაც დაადასტურა. თუმცა, იმავე დღეს აშშ-ს სახელმწიფო დეპარტამენტის წარმომადგენელმა რიჩარდ ბაუჩერმა ეს ინფორმაცია კატეგორიულად უარყო.
მისი თქმით, აშშ-ს, რუსეთსა და საქართველოს ერთობლივი ძალისხმევით, პანკისის ხეობა ტერორისტთა თავშესაფარს აღარ წარმოადგენს.
ცნობისათვის: სექტემბრის ბოლოს საქართველოს შსს-ს და უშიშროების თანამშრომლებმა პანკისის ხეობაში ჩეჩენ ლტოლვილთა საბუთების შემოწმება დაასრულეს. ეს შემოწმება სულ 2 ათასმა ადამიანმა გაიარა.

Georgia May Submit the List of Chechen Refugees to Russia
Media News. Georgia is ready to provide Russia with all the information regarding Chechen refugees living in Pankisi Gorge.
According to the statement made by the minister of Internal Affairs Irakli Okruashvili, law-keeping bodies of Georgia may submit to the Russian republic the list of Pankisi Gorge inhabitants for any kind of inspection.
Okruashvili has rejected the overspread information, according to which Achemez Gochiaevi, suspected in the explosions of houses in Moscow and Volgodonsk in 1999, who is searched for at the moment is hiding himself in Pankisi Gorge.
On September 13, Richard Miles, the ambassador of USA to Georgia has also confirmed the doubt of Russia, that there do exist bases of terrorists in Pankisi Gorge. Though, Richard Bower, the representative of USA state department flatly denied this information the same day.
According to him, as a result of joint efforts of USA, Russia and Georgia, Pankisi Gorge does not represent the terrorists’ shelter any more.
Note: Employees of Internal Affairs’ Ministry and Security completed the inspection of Chechen refugees’ documents in Pankisi Gorge at the end of September. 2 thousand men have undergone this inspection.