ნავთობის დაღვრამ საგარეჯოში წყლის დაბინძურება გამოიწვია
თბილისი.30.09.04.მედია-ნიუსი. საგარეჯოს რაიონში სასმელი წყლის ორი სათავო ნაგებობიდან ერთ-ერთი ქიმიურ-ბაქტერიოლოგიური დაბინძურებაა აღმოჩენილი, რაც სოფელ ნონიწმინდაში ჭაბურღილიდან ნავთობის დაღვრამ გამოიწვია.
როგორც გარემოსა და ბუნებრივი რესურსების დაცვის სამინისტროში აცხადებენ, აღნიშნული სათავო ნაგებობა მთლიანად გათავისუფლებულია ნავთობისგან, უახლოეს ხანში კი მოხდება წყლის დაქლორვა, გამოირეცხება თავად ნაგებობაც.
მათივე ინფორმაციით, ბირთვული და რადიაციული უსაფრთხოების სამსახურის სპეციალისტებმა სოფლებში - ნინოწმინდისა და წყაროსთავში ჩაატარეს რადიაციული ფონის გაზომვითი სამუშაოები, რის შედეგადაც დადგინდა, რომ ფონი მომატებული არ არის.
რაც შეეხება ნიადაგს, იგი დაბინძურებულია მხოლოდ ჭაბურღილის ახლო მდებარე ტერიტორიაზე. სასოფლო-სამეურნეო კულტურებიდან დაბინძურებულია ვენახი და ხეხილი.
ცნობისთვის: ნავთობი 10 სექტემბერს ქართულ-ბრიტანული კომპანია „ნინოწმინდას“ მე-100 ჭაბურღილზე მიმდინარე სარემონტო სამუშაოების დროს დაიღვარა.

The Oil Spill in Sagarejo Provoked Water Pollution
Tbilisi.30.09.04.Media-New. Chemical-Bacteriological pollution has been discovered in one of main building of Sagarejo (district in the East Georgia) drinking water supply, which was provoked by oil spill in Ninotsminda (village in Sagarejo district).
According to the statement of the Ministry of Environment, the mentioned water supply building is already totally cleaned from oil.
According to their information, the specialists of Nuclear and Radiation Institute held radioactive measuring works in Ninotsminda and in Tskarostavi and established that the bore hole was not increased.
As for the land, it’s polluted near the bore hole. Among agricultural cultures, vineyard and fruit trees were polluted.
The oil was spilled on September 10 during the reparation activities at the 100th bore hole of Georgian-Britain Company “Ninotsminda.”