მონიტორინგის ჯგუფები პოლიციას გააკონტროლებენ
თბილისი.18.10.04.მედია-ნიუსი. 18 ოქტომბერს შინაგან საქმეთა სამინისტროში შეკრებილმა სახალხო დამცველმა სოზარ სუბარმა, გენერალურმა პროკურორმა ზურაბ ადეიშვილმა, შინაგან საქმეთა მინისტრმა ირაკლი ოქრუაშვილმა და პარლამენტარმა გიგა ბოკერიამ განაცხადეს, რომ პოლიციელთა უკანონო ქმედებების გასაკონტროლებლად საქართველოს მასშტაბით მონიტორინგის 47 ჯგუფი იმუშავებს.
მათივე თქმით, ამ ჯგუფის შექმნა პრეზიდენტთან შეხვედრის შემდეგ გადაწყდა, რომელმაც ყურადღება გაამახვილა პოლიციელთა უკანონო ქმედებაზე.
შინაგან საქმეთა მინისტრის განცხადებით, ნარკოტიკების ჩადებისთვის დააკავეს თბილისის პოლიციის მთავარი სამმართველოს ნარკომანიისა და ნარკობიზნესის წინააღმდეგ მებრძოლი სამსახურის უფროსი საკანდელიძე, ხოლო ადამიანის წამებისთვის ვაკე-საბურთალოს პროკურატურამ ამავე  პოლიციის თანამშრომელი ტუღუში დააკავა.
„სტრუქტურაში დასრულდა კორუფციის წინააღმდეგ ბრძოლის პირველი ეტაპი და ახლა მზად ვართ კრიმინალების წინააღმდეგ საბრძოლველად. ჩვენ დავიცავთ ადამიანის უფლებებს და იმასაც გეტყვით, რომ ამ კუთხით უკვე კარგა ხანია სერიოზული მუშაობა მიმდინარეობს. ამ კუთხით უკვე აღძრულია 14 სისხლის სამართლის საქმე, დაპატიმრებულია 9 პირი, დანარჩენების მიმართ კი, ძებნაა გამოცხადებული. ასე, რომ, გპირდებით, მომავალშიც ძალიან მკაცრები ვიქნებით,“- განაცხადა ერთობლივ ბრიფინგზე გენერალურმა პროკურორმა.

Monitoring Groups will Control the Police
Tbilisi. Media-News. On October 18, Georgian Public defender Sozar Subari, General Prosecutor Zurab Adeishvili, Interior Minister Irakli Okruashvili and MP Giga Bokeria stated at the meeting held at the Ministry of Interior, that 47 monitoring groups will work over the country to observe illegal activities of policemen.
They mentioned as well, that the creation of such groups was decided after the meeting with president who draw attention to illegal activities of police.
According to the Interior Minister, the head of the Police department of combating drug addiction and drug trafficking was detained for putting drugs in purpose and a policeman of Vake-Saburtalo district police was detained for the fact of human torture.
“The first stage of combating corruption in the structure has ended and now we are ready for fighting against criminals. We will defend human rights and we are already working on this issue seriously. 14 penal cases have already been launched regarding the matter, 9 persons have been detained and others are wanted. So, I promise that we will be very strict regarding it in the future”,- stated General Prosecutor at the joint briefing.