სოფელ უდაბნოს სასმელი წყალი თვეში ერთხელ მიეწოდება
თბილისი.26.10.04.მედია-ნიუსი. სახელმწიფო კანცელარიის წინ საპროტესტო აქცია გამართეს საგარეჯოს რაიონის სოფელ უდაბნოს 100-მდე მოსახლემ, რომლებიც ხელისუფლებისაგან სოფელში სასმელი წყლით უზრუნველყოფას მოითხოვდნენ.
მათი განცხადებით, სოფელს სასმელი წყალი თვეში ერთხელ მიეწოდება, რაც ტიფის დაავადების გავრცელების მიზეზი გახდა. სასმელი წყალი, რომელიც ამჟამად მიეწოდება სოფელს, იმდენადაა დაბინძურებული, რომ ადამიანებისთვის კი არა ცხოველებისთვისაც უვარგისია.
აქციის მონაწილეების თქმით, ისინი საპროტესტო აქციას მანამდე გააგრძელებენ, ვიდრე ხელისუფლება არ მისცემს პირობას, რომ უახლოეს მომავალში სოფელ უდაბნოს სასმელი წყლით ყოველდღიური მომარაგება აღუდგება.
საგარეჯოს რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებელი გარი ბუხნიკაშვილი არ ადასტურებს სოფელ უდაბნოში მუცლის ტიფის გავრცელების ფაქტს, თუმცა არ უარყოფს იმას, რომ სოფელ უდაბნოში მოსახლეობისთვის სასმელი წყლის მიწოდების პრობლემა მართლაც სერიოზულად დგას.
მისი თქმით, ამ პრობლემის გადაწყვეტა რაიონის ძალებით შეუძლებელია, რადგან სოფელ თოხლიაურიდან სოფელ უდაბნომდე გამავალი სასმელი წყლის 50 კილომეტრის სიგრძის სისტემა მწყობრიდანაა გამოსული და მის რეაბილიატაციას მილიონი ლარი სჭირდება, რისი გაღებაც რაიონის ბიუჯეტს არ შეუძლია.
„ამ პრობლემის შესახებ ჩვენი რაიონის მაჟორიტარმა დეპუტატმა გია ნაცვლიშვილმა საქმის კურსში ჩააყენა ქვეყნის ცენტრალური ხელისუფლება,“- განაცხადა „მედია-ნიუსთან“ საუბრისას გარი ბუხნიკაშვილმა.
სოფელ უდაბნოში ტიფის გავრცელებას უარყოფს დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრის დირექტორის მოადგილე შოთა ცანავაც და აცხადებს, რომ ტიფის მსგავსი რთული დაავადების დიაგნოზი სტაციონარული გამოკვლევის გარეშე შეუძლებელია. სტაციონარში დაფიქსირებული თუნდაც ერთი შემთხვევა კი აუცილებლად გახდებოდა ცნობილი დაავადებათა კონტროლის ეროვნული ცენტრისთვის.

Tbilisi.26.10.04. Media News.  About 100 residents of the village of Udabno in Sagarejo Region have held a protest action in front of the State Chancellery demanding to be supplied with drinking water.
The protestors state that the village is being supplied with drinking water only once a month. Besides scarce supplies, the drinking water supplied to the village is so polluted that it is not good for animals let alone people. As a consequence, typhus has started to spread.
According to the participants of the action they will continue their protest until the government promises to resume the drinking water supply of their village on a daily basis.
Gari Bukhnikashvli, Interim Governor of Sagarejo does not confirm the allegations of spreading typhus in the Village of Udabno. Nevertheless, he does not deny that the Village is facing a serious proplem with the current supply of drinking water. Drawing attention to the defect 50 kilometres long water supplying system that connects the village Tokhliauri with Udabno and an estimated reconstruction cost of one million GEL, Bukhnikashvli says it is impossible to solve this problem with the resources of the region and its limited budget.
In an interview with Media News, he went on to state “Gia Natsvlishvli, a member of Parliament from our region has informed the central government about the problem”
Shota Tsanava, Director of the National Center for Disease Control also denies any spreading of typhus in the Village of Udabno and states that a diagnosis of this kind of disease cannot be made without proper medical investigation in hopspitals. The National Centre for Disease Control has no knowledge of the occurrence of typhus and hence, since hospitals are obliged to report such cases to the National Centre for Disease Control, the allegations of Udabno’s inhabitants are unlikely.