დაპირისპირება აჭარის საარჩევნო კომისიაში
თბილისი.12.11.04.მედია-ნიუსი. აჭარის უმაღლეს საარჩევნო კომისიაში (უსკო) საკადრო ცვლილება განხორციელდა. კომისიის თავმჯდომარის მოადგილეობიდან გათავისუფლდა რესპუბლიკური პარტიის წევრი გუგული დუიძე და მისი ადგილი ნაციონალური მოძრაობის წევრმა თამაზ შარმანაშვილმა დაიკავა.
როგორც დუიძე აცხადებს, იგი აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ხელმძღვანელობის მითითებით დაითხოვეს, რადგან ოპოზიციური პარტიის წარმომადგენელია და პროტესტს გამოთქვამდა, რომ აჭარის უმაღლესი საბჭოს არჩევნების შედეგები გაყალბდა.
უსკოს თავმჯდომარის ირაკლი ფაღავას განმარტებით კი, დუიძე კომისიის წევრად რჩება და ერთ-ერთი განყოფილების ხელმძღვანელად დაინიშნება.
ცნობისთვის: უსკოში სულ რვა წევრია და ორ-ორი ადგილი „ნაციონალებს,“ „მრეწველებს,“ რესპუბლიკელებსა და უმაღლესი საბჭოს წევრებს ეკუთვნით.

Confrontation in Adjara Election Commission
Tbilisi.12.11.04.Media News. A change in the staff has been made in the Supreme Election Commission of Adjara. Guguli Duidze, a member of the Republican Party has been dismissed from the position of the Deputy Chairperson of the Commission and has been replaced with Tamaz Sharashenidze, a member of the National Movement.
According to Duidze, she had been dismissed on demand of the leadership of the Autonomous Republic of Adjara for being the representative of the opposition party. What is more, she protested against the falsification of election results of the Adjara Supreme Council.
Irakli Fagava, Chairman of the Supreme Election Commission states that Duidze will remain  member of the Commission and will be appointed as the Head of one of the departments.
The Supreme Election Commission comprises 8 members. The members of the National Movement, Industry Will Save Georgia, the Republican Party and representatives of the Supreme Council have 2 places each.