მეტროპოლიტენის პოლიციელები სამსახურში აღდგენას მოითხოვენ
თბილისი.09.11.04.მედია-ნიუსი. ლეიბორისტული პარტიის ოფისში გამართულ პრესკონფერენციაზე მეტროპოლიტენის პოლიციიდან დათხოვილმა თანამშრომლებმა სამსახურიდან მათი გათავისუფლება გააპროტესტეს.
მათი თქმით, 8 ნოემბერს, როცა მეტროს სადგურებში საპატრულო პოლიცია შევიდა, მათთვის ცნობილი გახდა, რომ ისინი სამსახურიდან დაითხოვეს, თუმცა მეტროპოლიტენის სამმართველოს უფროსმა მიხეილ სალაძემ მათი გათავისუფლების ბრძანებულება 3 ნოემბერს დაწერა.
ლეიბორისტული პარტიის წევრის გიორგი გუგავას განცხადებით, სააკაშვილმა მოამზადა საკანონმდებლო ბაზა, რათა „შრომითი გენოციდი განეხორციელებინა, რის საფუძველზეც ადამიანებს სამსახურიდან წინასწარ გაფრთხილების გარეშე უშვებენ“.
გუგავა აცხადებს, რომ ლეიბორისტები და მეტროპოლიტენის დათხოვნილი პოლიციელები ერთობლივ საგაფიცვო კომიტეტებს ქმნიან და სასამართლოში სარჩელის შეტანას აპირებენ.
მეტროპოლიტენის პოლიციის უმცროსი სერჟანტის  მამუკა მუნჯიშვილის განცხადებით, პრეზიდენტმა სააკაშვილმა 2004 წლის 30 ივლისს გამოსცა N 297 ბრძანებულება, რის საფუძველზეც, შსს-ს თბილისის მთავარი სამმართველოს, სამმართველოს დაქვემდებარებულ დანაყოფებს და ავტომაგისტრალების საპატრულო პოლიციის თანამშრომლებს დაუწესდებათ სახელფასო დანამატი, დანამატის დაფინანსება უნდა განხორციელდეს სახელმწიფო ბიუჯეტით შსს-თვის დამტკიცებულ ასიგნებათა ფარგლებში. ამის მიხედვით, მეტროპოლიტენის პოლიციის ოფიცერს ეკუთვნოდა 400 ლარი, თანამშრომლებს ჩინის მიხედვით -330 ლარი.
მამუკა მუნჯიშვილის განცხადებით, მეტროპოლიტენი პოლიციის თანამშრომლებს 70 ლარს უხდიდა, მაგრამ დანამატები მათ 1 აგვისტოდან დღემდე არ აუღიათ, ამიტომ პოლიციელები ითხოვენ დანამატებს, კომპენსაციას მათი გათავისუფლების გამო და ხელისუფლებისაგან განმარტებას, რის საფუძველზე დაითხოვეს სამსახურიდან.
ლეიბორისტული პარტიის წევრის სოსო შატბერაშვილის განცხადებით, თბილისის საკრებულოში ლეიბორისტული ფრაქციის წევრები დასვამენ საკითხს, რომ მეტროპოლიტენის პოლიციის თანამშრომლები ხელისუფლებამ აღადგინოს სამსახურში და თბილისის ბიუჯეტმა გადაუხადოს კუთვნილი დანამატები, წინააღმდეგ შემთხვევაში, პოლიციელებმა შესაძლოა კანცელარიის წინ საპროტესტო აქცია გამართონ.

Policemen Demand Return to Their Work Places
Media News. Dismissed employees of Metro police have protested against their dismissal at a press conference held in the office of the Labor Party.
The police men were informed about their dismissal on November 8, when patrolling police entered subway stations. Although Mikheil Saladze, chief of the underground management department signed the decree about their dismissal as early as November 3 no information had reached those affected.
According to a statement made by George Gugava, member of the Labor Party, Saakashvili has paved the way for legislation, which allows for people being dismissed form their work places without any prior warning.”
Gugava announced the creation of joint strike committees and an appeal to the courts by members of the Labor party in cooperation with those metro policemen who have been made redundant.
According to Mamuka Munjishvili, junior sergeant of Metro police, on July 30, 2004, president Saakashvili issued decree No 297. Based on this decree employees of the main station of Ministry of Internal Affairs, of the divisions subordinated to the station and employees of the highways’ Patrolling Police would be awarded additional wages. The financing should be carried out under the budgetary provisions for the Ministry of Internal Affairs. Accordingly, the wage for officers of the underground police was to be 330 to 400 GEL according to their rank.
Mamuka Munjishvili states, Metro paid 70 GEL to its workers. However, they had not received any additional payment since August 1. Therefore the policemen demand the payment of the remaining sum along with compensation for their dismissal and an explanation as to why they had been discharged.
According to a member of the Labor Party, Soso Shatberashvili, the members of the Labor Faction will promote a request in Tbilisi City Council so that employees of Metro police can returned to their work places and that the outstanding wages will be paid by the Tbilis budget. Otherwise, the policemen may hold a protest action in front of the chancellery.