5 ჩეჩენი უკანონო პატიმრობას ასაჩივრებს
11 ნოემბერს საქართველოს უზენაეს სასამართლოში უნდა გაგრძელებულიყო ე.წ. ჩეჩნების პროცესი, მაგრამ პროკურორის გამოუცხადებლობის გამო პროცესი გადაიდო 18 ნოემბრისთვის. „კავშირი კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ ასაჩივრებს თბილისის საოლქო სასამართლოს განაჩენს, რომლის მიხედვითაც 5 ჩეჩენ პატიმარს (ხანკუჩაევს, მაგამედოვს, ისაევს, კუშტანაშვილსა და ალიევს) მიესაჯა 4-4 წლით თავისუფლების აღკვეთა ციხის ადმინისტრაციისათვის წინააღმდეგობის გაწევისა და სასჯელაღსრულების დაწესებულების საქმიანობისათვის ხელის შეშლის ბრალდებით.
„კავშირი კონსტიტუციის 42-ე მუხლის“ ადვოკატები არჩილ ჩოფიკაშვილი და თეა გადრანი მიიჩნევენ, რომ კანონიერი და დასაშვები მტკიცებულებებით ვერ დასტურდება ამ პირთა მიერ სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული ქმედების არსებობის ნიშნები. გარდა ამისა, დადასტურებული ფაქტია, რომ 2002 წლის 4 ოქტომბრისთვის, ანუ იმ პერიოდისათვის, როდესაც მათ ჩაიდინეს დანაშაული, ხუთივე პიროვნება იმყოფებოდა უკანონო პატიმრობაში. სავარაუდოდ, მათთვის 4 წლიანი სასჯელის შეფარდება მოხდა მხოლოდ იმ მიზნით, რომ ეს პიროვნებები არ გათავისუფლებულიყვნენ უკანონო პატიმრობიდან. აღნიშნული გარემოებებიდან გამომდინარე, „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ ითხოვს, უზენაესმა სასამართლომ გააუქმოს საოლქო სასამართლოს მიერ გამოტანილი განაჩენი და მოხდეს ხუთივე პიროვნების გათავისუფლება.

5 Chechens Appeal against Illegal Imprisonment
Scheduled to be continued on November 11, the so-called “Chechens’ process” in the Supreme Court has been delayed until November 18 because of the absence of the prosecutor. The organization “Article 42 of the constitution” appeals against a sentence of Tbilisi regional court, according to which 5 Chechens (Khanchukaev, Magamedov, Isaev, Kushtanashvili and Aliev) have been sentenced to 4 year imprisonment for resisting the prison administration and hindering the activity of the penitentiary institution.
Archil Chopikashvili and Tea Gadrani, advocates of “Article 42 of the constitution” deny the existence of possible, legal evidence as foreseen by the law code, which would prove the accused guilty. Besides, it is a proven fact, that all five persons had been ilegally detained on October 4, 2002, when the crime was committed.
Presumably, the four year sentence represents nothing but an extension of the prior illegal imprisonment. Based upon the above-mentioned circumstances, “Article 42 of the Constitution” requests the Supreme Court to annul the sentence passed by the regional court and to release the five prisoners.