„იუსტიციის მინისტრის მიერ შეღებილი კედლები ჩამოიშალა“
თბილისი.16.11.04.მედია-ნიუსი. „საქართველოში ციხეები ყვარყვარეს საპატიმროს ჰგავს, კარები თუ დაიკეტა, ესე იგი ეტევა,“- აცხადებს არასამთავრობო ორგანიზაცია „ყოფილი პოლიტპატიმრები -ადამიანის უფლებებისთვის“ ხელმძღვანელი ნანა კაკაბაძე.
მისივე თქმით, ამჟამად ქვეყანა პიარით იმართება, შესაბამისად, ვითარება უფრო უარესდება, რაც განსაკუთრებით პენიტენციალურ სისტემაზე აისახა.
„ვერ ხერხდება გირაოს ინსტიტუტის განვითარება, რაც შესაბამისად შეამცირებდა წინასწარ აღმკვეთ ღონისძიებად პატიმრობის შეფარდებას. ის, რაც ხდება, გირაოს ინსტიტუტი კი არა, რეკეტია. გაიზარდა პატიმართა რიცხვი და შემიძლია გითხრათ, დღეს წინასწარი დაკავების საკნები გადაჭედილია. იქ გათვალისწინებული 13-ის ნაცვლად, 60 კაცი ათევს ღამეს. ამ პირობების გამო ადამიანები წამების მდგომარეობაში არიან. იმატა კორუფციამაც. „სტავკების“ ოდენობა კატასტროფულად გაიზარდა. ამ ვითარებაზე იუსტიციის სამინისტრო ყურს არ იბერტყავს, ჩვენ კი იმის გამო, რომ ციხეში არ გვიშვებენ, არგუმენტირებული ფაქტების წარდგენას ვერ ვახერხებთ. ნიშანდობლივია, რომ ფაქტების წარდგენა მაშინაც გაძნელდებოდა, რადგან ეს ის ვითარებაა, როცა ფულის გამცემსაც და ამღებსაც არსებული სიტუაცია ხელს აძლევს. წარმოიდგინეთ, 13-კაციან საკანში 60 კაცი ზის, ეს ხალხი ხომ იძულებულია, ზედამხედველს სთხოვოს საკნის გაღება. ზედამხედველმა იცის, რომ ეს კანონდარღვევაა და მას უნდა უღირდეს ამის გაკეთება. შესაბამისად, იზრდება ეგრეთ წოდებული „ობშიაკის თანხები,“- აცხადებს ნანა კაკაბაძე.
„ყოფილი პოლიტპატიმრები-ადამიანის უფლებებისთვის“ ხელმძღვანელი მიიჩნევს, რომ ციხეებში პატიმრების მდგომარეობის გაუარესება ადეკვატურად აისახება საზოგადოებაზეც. „ვერ წარმოიდგენთ, რა მდგომარეობაში არიან პატიმრების ოჯახის წევრები. მხოლოდ „პერედაჩის“ გადაცემის პროცესი რომ ნახოთ, მიხვდებით, რა დონის კორუფცია მძვინვარებს. იუსტიციის სამინისტრომ კი კედლების შეღებვის ნაცვლად, სჯობს, იმ კედლების ამოშენება დაიწყოს, რომლებიც ამ შეღებვის დროს ჩამოიშალა,“- განუცხადა „მედია-ნიუსს“ ნანა კაკაბაძემ.
მისივე თქმით, თუ სამინისტრო ამ ტემპით გააგრძელებს მუშაობს, დაპირებული ახალი ციხეები აშენებას ხუთ წელიწადშიც ვერ მოასწრებს.

Walls Painted by the Justice Minister Broke Down
Tbilisi.16.11.04.Media News. Nana Kakabadze, the leader of NGO “Former Political Prisoners for Human Rights” stated that the country is being ruled by PR now; consequently the situation is getting even worse what is particularly reflected on the penitentiary system.
“Developing of mortgaging institute has not been managed yet; this would decrease sentencing people to pre-detention. What is going on in Georgia is not the mortgaging institute but a real racket. The number of prisoners has increased and I can tell you that the pre-detention isolators are stuffed with detainees. 60 people instead of 13 are placed there. Because of these conditions people there are in conditions of torture. The corruption has even more increased; the amount of “set prices” has been catastrophically raised. The Ministry of Justice does not pay any attention to this situation and we are not able to provide evidence due to the fact that we are not allowed in prisons. Even if we were allowed into the prison it would be still difficult to find evidence because the situation is profitable for both bribers and for the persons who take the bribes. 60 people are placed in the cell which is considered for only 13 persons and they are obliged to ask the supervisor to open the door of the cell. The supervisor knows that it is the violation of the law, so it should be worth doing for him, he must get money instead”. – states Nana Kakabadze
The leader of “Former Political Prisoners for Human Rights” considers that worsening of the prisoners’ conditions in prisons is adequately reflected on the society. “You can’t even imagine what the family members of the prisoners are suffering and the Ministry of Justice instead of painting the walls should build the walls which broke down during this painting process” – said Nana Kakabadze to Media News.
According to her if the Ministry keeps work in the same manner it will not be able to build promised prisons even in five years’ time.