ჩეჩენ პატიმრებს ციხიდან 4 იანვარს გაათავისუფლებენ
თბილისი.23.11.04.მედია-ნიუსი. 25 ნოემბერს საქართველოს უზენაეს სასამართლომ ე.წ. ჩეჩნების საქმეზე საბოლოო განჩინება გამოიტანა. უზენაესი სასამართლოს საკასაციო პალატამ მათ სასჯელი შეუმსუბუქა. 4-4 წლიანი პატიმრობა ხანჩუკაევს, მაგამედოვს, ისაევს და კუშტანაშვილს 2 წლითა და 5 თვით შეეცვალა. ალიევს კი, იმის გამო რომ ის ნასამართლევია, 2 წლით 8 თვით.
ჩეჩენი პატიმრების ინტერესებს არასამთავრობო ორგანიზაცია კავშირი „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ იცავდა. ადვოკატები თბილისის საოლქო სასამართლოს განაჩენს ასაჩივრებდნენ. ამ განაჩენით ხუთივე ჩეჩენს 4-4 წლით ჰქონდათ თავისუფლება აღკვეთილი.
ხანჩუკაევი, მაგამედოვი, ისაევი, კუშტანაშვილი და ალიევი ქართველმა სამართალდამცავებმა 2002 წლის ივნისში, საქართველო-რუსეთის სახელმწიფო საზღვრის უკანონო გადმოკვეთისა და ქვეყანაში იარაღის შემოტანის ბრალდებით დააკავეს.
მოგვიანებით, როდესაც მათი რუსეთში ექსტრადაცია მზადდებოდა, ხუთივე მსჯავრდებულმა ციხის ადმინისტრაციას წინააღმდეგობა გაუწია და სწორედ ამ დაუმორჩილებლობის გამო მათ თავისუფლება 4-4 წლით აღეკვეთათ.
იმ დროისთვის, როცა ადვოკატებმა საკასაციო პალატაში სარჩელი შეიტანეს, ხუთივე მსჯავრდებულს საზღვრის უკანონო გადმოკვეთის და იარაღის შემოტანის ბრალდება მოხსნილი ჰქონდათ.
საინფორმაციო სააგენტო „მედია-ნიუსთან“ საუბრისას ჩეჩნების ადვოკატმა თეა გადრანმა განაცხადა რომ მისი დასაცავები, ალიევის გამოკლებით, ციხიდან 2005 წლის 4 იანვარს გათავისუფლდებიან.

Chechen Prisoners Will Be Released on January 4
Media News. On January 25 Supreme Court of Georgia passed final sentence regarding the so called Chechens’ case. Supreme Court’s Chamber of Appeal has relieved their verdict. 4-year imprisonment of Khanchukaev, Magamedov, Isaev and Kushtanashvili has been changed into 2 years and 5 months. As far as Aliev had been tried earlier, his imprisonment has been reduced to 2.8 years.
Chechen prisoners’ interests have been defended by the NGO “42nd Article of the Constitution.” Advocates have appealed against the decision of Tbilisi Regional Court according to which their defendants had been sentenced to 4-year imprisonment.
Khanchukaev, Magamedov, Isaev, Kushtanashvili and Aliev were detained by Georgian law-enforcement officers in June, 2002, since they were charged with illegal crossing of Georgian-Russian border and with the illegal import of weapons.
Later, when they were to be extradited to Russia, all the five condemned have resisted against the prison administration and as a result of this disobedience they have been deprived of freedom for 4 years.
By the time advocates have appealed to the Chamber of Cassation, accusation of crossing Georgian-Russian border illegally and illegal import of weapons had already been lifted of all of them.
In interview with Media News Tea Gadrani, the advocate of Chechens has stated, that her defendants, except Aliev would be discharged from prison on January 4, 2005.