დაკავებულთა ცემის ფაქტები გახშირდა
თბილისი.21.01.05.მედია-ნიუსი. თავისუფლების ინსტიტუტი პოლიციას ადამიანის უფლებათა დარღვევებში, კერძოდ კი დაკავებულთა ცემაში და წამებაში ადანაშაულებს.
ამ საკითხთან დაკავშირებით თავისუფლების ინსტიტუტის წევრებმა პრესკონფერენცია გამართეს, რომელსაც ესწრებოდნენ შს სამინისტროს, სახალხო დამცველის აპარატის და გენერალური პროკურორის წარმომადგენლები.
არასამთავრობოთა ინფორმაციით, №1 საპყრობილეში 33 ადამიანია სხეულის დაზიანებით. აქედან 14 აცხადებს, თუ რა ვითარებაში და რომელი პოლიციელის მხრიდან მოხდა ზეწოლა. ქუთაისის №2 საპყრობილეში სხეულის დაზიანებით რვა ადამიანია მოთავსებული.
„თბილისში იანვრის თვეში 200-მდე დაკავებულს აღენიშნა სხეულის დაზიანება. პროკუტარურას გადაგზავნილი აქვს ოქმები, თუ რა ვითარებაში მიიღეს მათ დაზიანება. ამ ფაქტთან დაკავშირებით ჯერ პროკურატურას არავინ დაუკავებია,“- განაცხადა სახალხო დამცველის მოადგილემ ბაჩო ახალაიამ.
„თავისუფლების ინსტიტუტის“ წევრის თეა თუთბერიძის თქმით, სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ინფორმაციით, 2004 წლის დეკემბერში საპყრობილეში სხეულის დაზიანებით 21 ადამიანია შეყვანილი, რაც სიმართლეს არ შეესაბამება, რადგან ანალოგიური დაზიანებით მარტო №1 საპყრობილეში 92 ადამიანია მოთავსებული.

Increased Facts of Beating Detainees
Tbilisi, Media News. The Liberty Institute blames the police for human rights violations including the beating and torturing of detainees.
Members of the Liberty Institute held a press conference regarding the issue. Representatives of the Interior Ministry, Public Defender’s Office and General Prosecution attended the press conference.
According to NGOs, there are 33 prisoners with bodily injuries in N1 Prison. 14 of them came forward with descriptions of how they were pressured by police during detention.  There are 8 prisoners with bodily injuries in Kutaisi N2 Prison.
“About 200 persons have been observed with bodily injuries in Tbilisi in January, 2005. The General Prosecutor’s Office has been sent all the documentation and materials describing the conditions under which the persons were injured. However, the Prosecutor’s Office has not yet detained anyone regarding these facts,” stated Bacho Akhalaia, Deputy Public Defender.
As Thea Tutberidze, member of Liberty Institute, says, according to penitentiary information, 21 persons were placed in prisons with bodily injuries in December, 2004 but this number does not reflect the real situation since 92 persons with the same injuries were placed in N1 Prison alone.