სახალხო დამცველის აპარატი მარნეულში მომხდარ მოვლენებს იკვლევს
თბილისი.01.03.05.მედია-ნიუსი. საქართველოს სახალხო დამცველის აპარატს სპეცდანიშნულების რაზმის მიერ დაკავებულთა ახლობლებმა დახმარება სთხოვეს.
სამართალდამცავებმა წალკაში მომხდარ მკვლელობაში ეჭვმიტანილი რვა პირი დააკავეს და მარნეულის პოლიციის სამმართველოში გადაიყვანეს.
სახალხო დამცველის აპარატთან არსებული მონიტორინგის საბჭოს წევრები ვითარების გასარკვევად 26 თებერვალს, საჩივრის მიღებისთანავე გაემგზავრნენ მარნეულში. ადგილზე ჩასულმა მონიტორინგის ჯგუფის წევრებმა სასტიკად ნაცემი 20 წლის ელდარ ნარსავიძე მოინახულეს. იგი ჯერ დაკავებისას, თბილისის რკინიგზის სადგურზე, მატარებლის ვაგონში სცემეს, შემდეგ მარნეულის პოლიციაში გადაიყვანეს და იქ გააგრძელეს მისი ცემა,- აცხადებენ სახალხო დამცველის აპარატში.
ეჭვმიტანილს მძიმე ფიზიკური დაზიანებები აქვს და თავის ტკივილებსაც უჩივის. სახაზინო წესით დანიშნულმა ადვოკატმა ნარსავიძის სამედიცინო შემოწმება მოითხოვა, რაზეც პოლიციის მხრიდან უარი მიიღო.
დაკავებულ დავით თამლიანთან ადვოკატმა შესვლა მხოლოდ მონიტორინგის ჯგუფის ჩარევის შედეგად მოახერხა. თამლიანმა სახალხო დამცველის აპარატის თანამშრომლებთან აღნიშნა, რომ პოლიციელებმა მასზეც მოახდინეს ფიზიკური ზეწოლა.
ეჭვმიტანილთა დაკავებისას სამართალდამცავთა მხრიდან სხვა კანონდარღვევებსაც ჰქონდა ადგილი. დაკავებულებს არ განუმარტეს მათი უფლებები, არ მისცეს ტელეფონზე დარეკვის საშუალება, არ გადასცეს ეჭვმიტანილად ცნობის დადგენილების ასლი.
მონიტორინგის ჯგუფის წევრები ცალ-ცალკე გაესაუბრნენ ყველა დაკავებულს და შეადგინეს ოქმები. საქმის სრული გამოძიების შემდეგ სახალხო დამცველის აპარატის მიერ მოპოვებული მასალები რეაგირებისათვის შინაგან საქმეთა სამინისტროსა და გენერალურ პროკურატურას გადაეგზავნა.

Tbilisi.03.01.05.Media News. Reltives of those detained by special operation team addressed the Georgian Public Defender’s Office for help.
Law enforcers detained 8 persons suspected in murder and took them to Marneuli Police Depratment.
Aiming at clarifying the situation members of the Monitoring Council of the Public Defender’s Apparatus left for the place on February 26 immediztelly after receiving the complaint. Having arrived at the place the members of the monitoring Council found severely beaten 20-year-old Eldar Narsavidze. First he was beaten when being detained in the carriage of the train at Tbilisi Railway Station, then he was again beaten in Marneuli Police Department – say the memebrs of the Council at the Public Defender’s Office.
The suspect has serious physical injuries and complains of pain. The state attorney demanded medical inspection of Narsavidze but the police refused.
The attorney only managed to see the detainee Davit Tamliani after the involvement of the Monitoring Council. Tamliani told the employees of the Public Defender’s Office that police had exercised pressure on him too.
Other violations by the side of the police also took place when detaining the suspects. The detainees were not explained thier rights, were not allowed to make phone calls, were not submitted a copy of confirmation that they were suspects.
Members of the Monitoring Council separately talked to each of the detainees and made protocols. After the complete investigation of the case the materials gathered by the Public Defender’s Office will be sent to the Interior Ministry and General Prosecutor’s Office for further reaction.