არასამთავრობოების რეგისტრაცია იუსტიციის სამინისტროს კომპეტენციაში შევიდა
თბილისი.02.03.05.მედია-ნიუსი. საქართველოს სამოქალაქო კოდექსში შეტანილი ცვლილებების გათვალისწინებით, 2005 წლის 1 მარტიდან საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს კომპეტენციაში შევიდა კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების - კავშირების (ასოციაციების) და მათი ფილიალების (წარმომადგენლობები ე.წ. არასამთავრობო ორგანიზაციები) რეგისტრაცია, რომელსაც, სასამართლოების ნაცვლად, განახორციელებენ საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო რეესტრის მწარმოებელი ტერიტორიული ორგანოები.
იუსტიციის სამინისტროს სახელმწიფო რეგისტრაციისა და ლიცენზირების დეპარტამენტის უფროსის გიორგი გოგიბერიძის ინფორმაციით, ზემოთ ჩამოთვლილ ორგანიზაციებს რეგისტრაციაში გაატარებს იუსტიციის სამინისტროს 10 რეგიონული სახელმწიფო სარეგისტრაციო სამსახური, რომლებიც უზრუნველყოფენ რეგისტრაციას მათი სამოქმედო ტერიტორიის მიხედვით, შესაბამისი ორგანიზაციის ადგილსამყოფელის (იურიდიული მისამართის) გათვალისწინებით. იმ ორგანიზაციების რეგისტრაცია, რომელიც თბილისში განთავსდება, განხორციელდება უშუალოდ იუსტიციის სამინისტროში.
განხორციელებული ცვლილებების შედეგად, შემცირდა კავშირებისა და ფონდების რეგისტრაციისათვის დადგენილი ვადა; თუ ადრე იგი ერთი თვით განისაზღვრებოდა, ამჟამად ეს ვადა 15 დღეს შეადგენს.
გარდა ამისა, მნიშვნელოვანია, რომ ახალი სარეგისტრაციო სისტემის ჩამოყალიბებასთან ერთად, შეიქმნება იუსტიციის სამინისტროს მიერ რეგისტრირებული ორგანიზაციების ერთიანი მონაცემთა ბაზა და ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს საშუალება ექნება დროის მცირე მონაკვეთში მიიღოს სრული და ამომწურავი საჯარო ინფორმაცია რეგისტრირებული კერძო სამართლის არასამეწარმეო (არაკომერციული) იურიდიული პირების შესახებ.
იუსტიციის სამინისტრო დღემდე უფლებამოსილი იყო, განეხორციელებინა მხოლოდ ფონდების, პარტიებისა და შემოქმედებითი კავშირების რეგისტრაცია.

Registration of NGOs in Competence of the Ministry of Justice
Tbilisi.03.02.05.Media News. Proceeding from the amendments made in the Georgian Constitution the registration of non-profit legal bodies of the private law - unions (associations) and their branches (representations; the so called NGOs) has become the competence of the Georgian Ministry of Justice since March 1, 2005. From now on the registration will be made by the local registration departments of the Ministry of Justice instead of the courts.
According to Giorgi Gogiberidze, Head of State Registration and Licensing Department of the Ministry of Justice the above-mentioned organizations will be registered by 10 Regional State Registration Services of the Ministry of Justice and they will ensure registration according to their location considering the location (legal address) of the to-be registered organization.  The registration of the Tbilisi based organizations will be done in the Ministry of Justice.
As a result of the made amendments the term established for the registration of unions and foundations will be made shorter; Earlier the term was defined with one month, now it is 15 days.
Besides the establishment of the new registration system it is also important to create the database of the registered organizations in order to make it available for any interested person to receive comprehensive information in just short period of time about the non-profit legal bodies of the private law.
Until now the Ministry of Justice was only entitled to register foundations, parties and art unions.