შიდა ქართლში პოლიციის ყველა მაღალჩინოსანი თანამდებობიდან გაათავისუფლა
თბილისი.13.03.05.მედია-ნიუსი. შიდა ქართლის სამხარეო პოლიციის ხელმძღვანელი ალექსანდრე სუხიტაშვილი და რეგიონის რაიონების პოლიციის სამმართველოების ხელმძღვანელები თანამდებობებიდან გაათავისუფლეს.
ამის მიზეზად პრეზიდენტმა სააკაშვილმა ოს სეპარატისტებთან ერთად მათი ფართომასშტაბიან კონტრაბანდაში მონაწილეობა დაასახელა. აღძრულია სისხლის სამართლის საქმე და როგორც პრეზიდენტმა განაცხადა, ამ საქმეების გამოძიებას იგი პირად კონტროლზე აიყვანს.
„მომდის ინფორმაციები, რომ პოლიციის რაიონული განყოფილებების ხელმძღვანელები, პირდაპირ თუ ირიბად, ჩართულნი არიან კონტრაბანდაში. არადა, სწორედ იმისთვის, რომ რეგიონში კონტრაბანდის ბუდე მოსპობილიყო, 16 ქართველი ჯარისკაცი დაიღუპა,“- აღნიშნა პრეზიდენტმა სააკაშვილმა.
მისივე თქმით, „რეგიონში შეიქმნა მაფია, რომელიც ცდილობს, თავიდან გახსნას კონტრაბანდის გზები.“
პრეზიდენტმა დავალება მისცა სამართალდამცავი სტრუქტურების ხელმძღვანელებს, მთლიანად შეცვალონ შიდა ქართლის სპეცდანიშნულების რაზმის ხელმძღვანელობა, შეიქმნას სპეციალური ჯგუფი, რომელიც გზებზე ტვირთების მოძრაობას გააკონტროლებს, ამ პროცესს კი გუბერნატორმა მიხეილ ქარელმა და შს მინისტრმა ვანო მერაბიშვილმა უნდა გაუწიოს კოორდინაცია.
„შევარდნაძის დროინდელი პოლიციის ზოგიერთი თანამშრომელი ჩვენ დავტოვეთ სამსახურში, რადგან პროფესიონალები გვჭირდებოდა და მათ საქმის კეთების შანსი მივეცით. პოლიცია თავის დროზე ხომ გაიწმინდა და როგორღა დარჩნენ იქ ასეთი ადამიანები? კონტრაბანდის გზების გახსნას არ დავუშვებ და სადაც მუშტის დარტყმაა საჭირო, მუშტს დავარტყამ,“- აღნიშნა პრეზიდენტმა.

Police Officials Dismissed in Shida Kartli
Tbilisi.03.13.05.Media News. Aleksandre Sukhitashvili, the head of Shida Kartli Regional Police, and other heads of District Police Departments of the region have been dismissed.
President Mikheil Saakashvili explained that these dismissals were made in light of the involvement of the above-mentioned officers in large-scale smuggling with Ossetian separatists. A criminal case has been brought against them and, according to the president, he himself will supervise the investigation of the cases.
“I have information about the direct or indirect involvement of the heads of the District Police Departments in smuggling, whereas16 soldiers have died in this region exactly for the purpose of eradicating smuggling” – stated the president.
He also noted: “There is a mafia established in the region which is trying to find new ways of smuggling”.
The president gave orders to the heads of law enforcement bodies to entirely change the leadership of the Special Operation Team in Shida Kartli; to establish a new special group, which will control the transporting of loads on the roads. The process will be coordinated by Mikheil Kareli, Governor of Shida Kartli and Vano Merabishvili, Minister of the Interior.
“We retained working positions for some of the policemen who worked during Shevardnadze’s time, because we needed professionals and decided to give them the chance to do their job,” said Saakashvili.  “However, the police have been changed, and I wonder how this type of person could still be there. I will not allow new ways of smuggling to be opened and where it is necessary to give a punch, I will give a punch.”