მოსამართლემ ადვოკატები პროცესზე არ დაუშვა
რამდენიმე საათის წინ რუსთავის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე ჯორბენაძემ უპრეცენდენტოდ უკანონო გადაწყვეტილება მიიღო. მან სასამართლო პროცესზე არ დაუშვა ორგანიზაცია „კონსტიტუცია 42-ე მუხლის“ ადვოკატები თამარ ფრიდონაშვილი და ვანდა ჯიჯელავა, ისარგებლა მოსარჩელის ხანდაზმულობით, ფიზიკური მდგომარეობითა და სამართლებრივი გაუთვითცნობიერებლობით და დაცვის გარეშე გამოიტანა გადაწყვეტილება.
მოსამართლემ ადვოკატები პროცესზე არ დაუშვა იმ მიზეზით, რომ ისინი არ არიან ადვოკატთა ასოციაციის წევრები. მოსამართლის ეს გადაწყვეტილება არის ყოვლად უსაფუძვლო და უკანონო.  საქართველოს სამოქალაქო საპროცესო კოდექსი პირდაპირ მიუთითებს, რომ ადვოკატებს საქმიანობის უფლება ერთმევა 2006 წლის 1 ივნისიდან იმ შემთხვევაში, თუ ადვოკატს არ აქვს გავლილი ტესტირება. აღსანიშნავია, რომ ადვოკატებს, რომლებიც ახორციელებდნენ კლიენტების დაცვას სამოქალაქო საქმეზე გავლილი აქვთ ტესტირება, ადვოკატთა ასოციაციის წევრობა კი მოქმედი კანონმდებლობით ჯერჯერობით სავალდებულო არ არის (იგი მხოლოდ 4 დღის წინ დაფუძნდა).
ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაცია „კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ მიიჩნევს, რომ მოსამართლის აღნიშნული ქმედება არის უკანონო და მიმართულია ადვოკატთა დისკრედიტაციისაკენ. მოსამართლის ქმედებით დაირღვა როგორც ადვოკატთა პროფესიული საქმიანობის უფლება, ასევე მოქალაქეს დაერღვა დაცვის უფლება.
„კონსტიტუციის 42-ე მუხლი“ მიმართავს საქართველოს იუსტიციის უმაღლეს საბჭოს მოსამართლე თ.ჯორბენაძის წინააღმდეგ დისციპლინარული დევნის საკითხის დასმის მოთხოვნით.

The judge of the town court, Jorbenadze made an unprecedented illegal decision just a few hours ago. He has denied lawyers of the organization “Article 42 of the Constitution” Tamar Pridonashvili and Vanda Jijelava, entrance to a court case over which he is presiding.  The judge discriminated against the defendants’ old age, their physical state, and their lack of legal knowledge, making a final decision without allowing the presence of any representation for the defense.
The judge didn’t allow the lawyers to attend the hearing of the case because they are not the members of the Lawyers Association.  This decision is entirely groundless and unlawful. Georgia’s code of civil processes only indicates that lawyers are deprived of the right to perform their duties as of January 1, 2006 if they haven’t passed special tests. The lawyers who defended the clients in this private case have passed these tests, and as of yet, membership in the Lawyers Association is not obligatory under current legislation.  This membership requirement was established only four days ago, and is not yet mandatory.
Human rights organization “Article 42 of the Constitution” described the judge’s behavior as illegal, and says that it aims to discredit lawyers. The judge has violated the lawyer’s professional right to perform their job, as well as the citizen’s right to be defended in court.
The organization “Article 42 of the Constitution” will apply to the Supreme Council of Justice of Georgia with the demand to hold disciplinary proceedings on the case of Judge T. Jorbenadze.