თინათინ ხიდაშელს ეროვნულ უმცირესობასთან ბუშის შეხვედრის ფორმატი არ მოსწონს
თბილისი.09.05.05.მედიანიუსი. იურისტი თინათინ ხიდაშელი აშშ-ს პრეზიდენტსა და ეროვნულ უმცირესობებს შორს პროტოკოლით გათვალისწინებული შეხვედრის ფორმატით უკმაყოფილოა.
“შეცდომაა‚ როცა ამერიკის პრეზიდენტი ცალკე საპარლამენტო უმრავლესობას‚ ცალკე კი ეროვნულ უმცირესობას ხვდება და არ ხვდება სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებს. ფორმატი უნდა შერჩეულიყო ასეთი: სამოქალაქო საზოგადოებისა და ეროვნული უმცირესობების წარმომადგენლები ერთად მსხდარიყვნენ დარბაზში‚ საზოგადოება ერთიანია საქართველოში და მისი ამ სახით დიფერენცირება არ შეიძლება”, _ განუცხადა “მედიანიუსს” თინათინ ხიდაშელმა.
იგი დარწმუნებულია‚ რომ ერთიანი შეხვედრის ფორმატზე უარი ამერიკელმა კი არა‚ საქართველოს ხელისუფლებამ თქვა.
”ცნობილია ბრატისლავას მაგალითი‚ სადაც ჯორჯ ბუში ყოფილი საბჭოთა კავშირის სამოქალაქო საზოგადოების ლიდერებს შეხვდა და იგივე ინტერესი ექნებოდა ბუშს ქართული სამოქალაქო სექტორის მიმართაც‚ რის რეალიზებასაც დარწმუნებული ვარ‚ საქართველოს ხელისუფლებამ შეუშალა ხელი”, _ აცხადებს ხიდაშელი.
პოლიტოლოგ პაატა ზაქარეიშვილის აზრით‚ ამერიკელების დაინტერესება იმით არის განპირობებული‚ რომ საქართველოში ეროვნული უმცირესობები თავს ინტეგრირებულად ვერ გრძნობენ.
თუმცა პაატა ზაქარეიშვილი დაგეგმილი შეხვედრით უკმაყოფილოა‚ რადგან, მისი თქმით‚ ხელისუფლებამ საგანგებოდ შეარჩია ეროვნული უმცირესობების ისეთი ჯგუფები‚ რომლებიც კრიტიკულად არ ილაპარაკებენ და აშშ-ს პრეზიდენტის წინაშე პრობლემატურ საკითხებს არ დასვამენ.
“საქართველოს პრეზიდენტი ხშირად საუბრობს საბჭოთა რეჟიმისგან ახალი ხელისუფლების გამიჯვნის შესახებ‚ მაგრამ მისი ხელისუფლება ამ რეჟიმს ბევრი რამით ჰგავს‚ რისი მაგალითია თუნდაც აღნიშნული შეხვედრის ამ სახით ორგანიზება”, _ განუცხადა “მედიანიუსს” პაატა ზაქარეიშვილმა.

Lawyer Objects to Format of Meeting Between President Bush and Ethnic Minorities
Tbilisi.09.05.05.MediaNews. Lawyer Tinatin Khidasheli is not happy with the proposed format of the meeting planned between President Bush and Georgian ethnic minorities.
‘It is not right for the US President to meet national minorities and representatives of civil society separately,’ she said to Media News. ‘The proposed format should have been: representatives of civil society and national minorities should be seated together in a hall. Society is united in Georgia and separating it in this way is not right.’
She believes that it was the Georgian, not the US Government that rejected the proposed format.
‘The Bratislava example is well known to us, where George Bush met with leaders of civil society of the former Soviet Union, and George Bush would probably have the same interest towards Georgian civil sector, but I am convinced that the Georgian Government refused to facilitate this,’ continued Khidasheli.
According to political expert Paata Zakareishvili, the interest of the US side towards the ethnic minorities is caused by the fact that ethnic minorities in Georgia do not feel fully integrated.
Zakareishvili, too, is not pleased with the planned meeting because, according to him, the Government specifically selected a group of minority representatives that will not be critical and will not raise problems in front of the US president.