არასამთავრობოები წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის ანგარიშის გამოქვეყნებას ითხოვენ
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა ,,ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრმა’’, ,,საქართველოს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციამ’’ და ,,კონსტიტუციურ უფლებათა დაცვის ცენტრმა’’ საქართველოს იუსტიციის მინისტრს კონსტანტინე კემულარიას, გენერალურ პროკურორს ზურაბ ადეიშვილს და შს მინისტრს ვანო მერაბიშვილს განცხადებით მიმართეს.
არასამთავრობოები ითხოვენ, რომ საქართველოს მთავრობამ ევროპის წამების საწინააღმდეგო კომიტეტს თანხმობა მისცეს, რათა გამოქვეყნდეს მის მიერ მომზადებული 2004 წლის ანგარიში.
აღსანიშნავია, რომ წამების საწინაააღმდეგო კომიტეტის დელეგაცია წამებასთან დაკავშირებული მდგომარეობის შესასწავლად 2003 წლის ნოემბერში და 2004 წლის მაისში საქართველოში იმყოფებოდა.
კომიტეტმა ამ ვიზიტების შედეგების შესახებ ანგარიში 2005 წლის დასაწყისში საქართველოს მთავრობას წარუდგინა. თუმცა, როგორც არასამთავრობოების განცხადებაშია ნათქვამი, გაურკვეველი მიზეზების გამო დღემდე ჭიანურდება კომიტეტისთვის ანგარიშის გამოქვეყნებაზე თანხმობის მიცემა. წამების საწინააღმდეგო კომიტეტი განაგრძობს დიალოგს საქართველოს მთავრობასთან, რათა მიიღონ ნებართვა ანგარიშის გამოქვეყვენასთან დაკავშირებით.
,,მივიჩნევთ რა, რომ  ევროპის წამების საწინაააღმდეგო კომიტეტის ანგარიშის გამოქვეყნებისთვის თანხმობის მიცემა გამოხატავს საქართველოს  სახელმწიფო ხელისუფლების ნებას, რათა აღიაროს წამების წინააღმდეგ ბრძოლა მისი საქმიანობის პრიორიტეტად და მზადყოფნას, ითანამშრომლოს საერთაშორისო თანამეგობრობასთან მის აღმოსაფხვრელად, მოგიწოდებთ, რომ დაუყოვნებლივ გადადგათ ქმედითი ნაბიჯები ევროპის წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის 2004 წლის ანგარიშის გამოქვეყნებისათვის თანხმობის მისაცემად’’, _ ნათქვამია არასამთავრობოების მიმართვაში.

NGOs Demand that CPT Report Be Published
Georgian NGOs, including the Human Rights Information and Documentation Center, the Georgian Young Lawyers Association and the Constitution’s Defence Center applied to the Minister of Justice Konstantine Kemularia, the General Prosecutor Zurab Adeishvili and the Interior Minister Vano Merabishvili, demanding that the Georgian government give permission to the CPT (Committee for the Prevention of Torture) to allow public access to the report which they prepared in 2004.
The delegation of the Committee for the Prevention of Torture was in Georgia in November 2003 and May 2004. The committee submitted a report of the results of their visit to the Georgian government in the beginning of 2005. After their 2003-04 visit, they compiled a report detailing cases of torture in Georgia and developed corresponding recommendations for the Georgian government on how to deal with the problem. This report is considered to be a confidential document until the government permits the Committee to publish it. However, as the statement of the NGOs reads, Georgian side has procrastinated with giving permission to the Committee to publish the report. CPT still continues a dialogue with the Georgian government to get permission to publish the report.
The NGOs’ statement reads, in part:
Taking into consideration, that giving permission to the Committee for the Prevention of Torture to publish the report is an expression of the willingness of the Georgian government to recognize the priority of combating torture and its readiness to cooperate with the international commonwealth to eradicate it, we call for the taking of immediate steps for giving the committee permission to publish the report of 2004.