აფხაზეთის ციხეში მყოფმა ორმა პატიმარმა საქართველოს ევროსასამართლოში უჩივლა
თბილისი.22.06.05.მედიანიუსი. ევროპის საბჭოსა და ადამიანის უფლებათა ევროპულ სასამართლოში საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს დელეგაციის ვიზიტის შედეგებთან დაკავშირებით გამართულ პრესკონფერენციაზე იუსტიციის მინისტრის პირველმა მოადგილემ კონსტანტინე კორკელიამ განაცხადა, რომ ევროსაბჭოს გენერალურ მდივან ტერი დევისთან შეხვედრაზე მხარეებმა საქართველოს მიერ სამი საერთაშორისო დოკუმენტის _ ეროვნულ უმცირესობათა დაცვის ჩარჩო კონვენციის, რეგიონალური და უმცირესობების ენების ევროპული ქარტიისა და განახლებული სოციალური ქარტიის რატიფიკაციის საკითხებზე ისაუბრეს.
კორკელიას თქმით, ქართულმა მხარემ ევროსაბჭოში კანონმდებლობის დახვეწისას ექსპერტული დახმარება მოითხოვა, რათა ქართული კანონმდებლობა სრულ ჰარმონიაში იყოს ევროპულ საერთაშორისო აქტებთან.
შეხვედრებზე ყურადღება გამახვილდა საქართველოში, ეროვნულ დონეზე, ადამიანის უფლებების დაცვის განმტკიცების საკითხზე.
ამასთან, საუბარი შეეხო საქართველოს იუსტიციის სამინისტროს ევროსასამართლოში საქართველოს წარმომადგენლის სამსახურის ფუნქციების გაფართოებას. მინისტრის პირველი მოადგილის განცხადებით, ამ სამსახურს დაეკისრება ვალდებულება, ევროსაბჭოს მიაწოდოს ინფორმაცია საქართველოში ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობასთან დაკავშირებით.
კორკელიამ აღნიშნა, რომ ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს თავმჯდომარე ლუციუს ვილდჰაბერთან ვიზიტისას საუბარი შეეხო აფხაზეთის ტერიტორიაზე ადამიანის უფლებების დაცვის საკითხს. ქართულმა მხარემ ევროსაბჭოში ამ საკითხში ევროსტრუქტურების დახმარება ითხოვა, რათა რაიმე სამართლებრივი მექანიზმით აღდგეს პატიმართა უფლებები.
ევროპის სასამართლოში საქართველოს წინააღმდეგ სარჩელი აქვთ შეტანილი აფხაზეთში, დრანდის ციხეში მყოფ ნანავასა და მამასახლისს, რომელთა სარჩელების დასაშვებობის საკითხი ამჟამად იხილება.

Two Convicts Imprisoned in Abkhazian Jail Brings Suit before the European Counrt of Human Rights against Georgian Government
June 23, 2005
Tbilisi. 22.06.05 Media News. At the press conference the first deputy Justice Minister Konstantine Korkelia talked about the results of the delegation visit in the European Court of Human Rights of the Council of Europe. He stated that at the meeting with Terry Davis the parties discussed the issue of ratifying the three international conventions, such as Framework Convention on the Defense of National Minorities, European Charter on the Regional and Minority Languages as well as Renewed Social Charter.
According to Korkelia, Georgia asked the CoE for the help of experts in improving the Georgian legislation to harmonize it with the International Acts.
The meeting was focused on the improvement of human rights situation on the local level.
The dealt with extending the functions of the functions of the Georgian representative. The firs deputy minister said that the function of providing the information on the situation of Human Rights defense in Georgia was added to the representation.
Korkelia mentioned that the matter concerning the human right situation in Abkhazia was discussed during the meeting with Luscious Wildhaber, the chairman of the European Court of Human Rights. Georgia asked the Council of Europe to assist in this matter to somehow restate the rights of prisoners.
Nanava and Mamasakhlisi, imprisoned in jail of Abkhazia appealed to the European Court of Human Rights against Georgia. The matter of their admissibility is being discussed in Strasburg.