ევროსაბჭოს წამების საწინააღმდეგო კომიტეტი აქვეყნებს ანგარიშს საქართველოს შესახებ
სტრასბურგი, 01. 07. 2005 - ევროსაბჭოს წამებისა და არაადამიანური თუ დამამცირებელი მოპყრობისა თუ დასჯის საწინააღმდეგო კომიტეტმა (CPT) გამოაქვეყნა თავისი მეორე მოხსენება საქართველოს შესახებ. მოხსენება შეეხება წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის (CPT) პერიოდულ ვიზიტებს, რომელიც ამჯერად განხორციელდა ორჯერ: 2003 წლის ნოემბერში და 2004 წლის მაისში.
მოხსენებაში წამების საწინააღმდეგო კომიტეტმა დაასკვნა, რომ დამნაშავე ეჭვმიტანილები დიდი რისკის ქვეშ არიან, რომ განიცადონ სასტიკი მოპყრობა პოლიციის მხრიდან. ძალადობის თავიდან ასაცილებლად კომიტეტმა წამოაყენა წინადადებები, კერძოდ ადამიანის უფლებათა ინტეგრაციის პრაქტიკული პროფესიული ტრეინინგები; გამომძიებლებისა და ოპერატიული პოლიციის პერსონალისათვის ხშირი ტრეინინგების ჩატარება თანამედროვე დაკითხვისა და გამოძიების შესრულების ტექნიკის შესახებ. წამების საწინააღმდეგო კომიტეტი ასევე გვირჩევს, რომ ძალადობის საწინააღმდეგოდ კანონიერი გარანტიების მიცემა (როგორიცაა დაკავების დროს ნებისმიერი ადამიანის უფლება, დაუკავშირდეს ნებისმიერ პირს, ადვოკატს და მოითხოვოს ექიმი) პრაქტიკაში იყოს მთლიანად ეფექტური.
რაც შეეხება ციხეებს, წამების საწინააღმდეგო კომიტეტმა გამოხატა შეშფოთება საქართველოს სასჯელაღსრულებთი სისტემის მრავალრიცხოვან სფეროებში პროგრესის ნაკლებობაზე. პატიმართა რაოდენობის სიმრავლემ და საშინელმა პირობებმა, რაც შექმნილია ციხეებში, მოგვცა ის, რომ დღესდღეობით აშკარად ირღვევა ადამიანის უფლებები, როგორც ქართული კანონმდებლობის, ასევე საერთაშორისო სტანდარტების მიხედვითაც. დადებით მხარედ წამების საწინააღმდეგო კომიტეტმა აღნიშნა ის, რომ მნიშვნელოვანი პროგრესი შეინიშნება ტუბერკულიოზის გავრცელების საწინააღმდეგოდ ბრძოლის სფეროში.
საქართველოს მთავრობა, რომელმაც ითხოვა წამების საწინააღმდეგო კომიტეტის მოხსენების გამოქვეყნება, ამზადებს პასუხს იმ შენიშვნებზე რომლებიც წამოყენებული იყო კომიტეტის მიერ.

Council of Europe Anti-Torture Committee publishes report on Georgia
Strasbourg, 01.07.2005 - The Council of Europe's Committee for the Prevention of Torture and Inhuman or Degrading Treatment or Punishment (CPT) has published today its second report on Georgia. The report concerns the CPT’s periodic visit to that country which took place in two parts: in November 2003 and in May 2004.
In the report, the CPT concluded that criminal suspects continued to run a significant risk of being ill-treated by the police. To prevent ill-treatment, the Committee has proposed measures concerning in particular the integration of human rights concepts into practical professional training and the stepping up of the training of investigators and police operational staff in modern interrogation and investigation techniques. The CPT has also recommended that the legal safeguards against ill-treatment (such as notification of custody, access to a lawyer and access to a doctor) be rendered fully effective in practice.
As regards prisons, the CPT has expressed concern at the lack of progress in numerous areas of the Georgian penitentiary system. The increase in the prison population and the very poor state of the existing prison estate rendered conditions in many establishments in clear violation of the provisions of both Georgian legislation and international standards. On the positive side, the CPT noted that considerable progress had been made in the area of combating the spread of tuberculosis.
The Georgian government, which requested the publication of the CPT’s report, is preparing its response to the points raised by the Committee.
The CPT's visit report is available on the Committee's website: http://www.cpt.coe.int/documents/geo/2005-12-inf-eng.htm