კახი კალაძის მამას ინფორმაციისთვის 20 ათასი დოლარი მოსთხოვეს
გატაცებული ლევან კალაძის გასათავისუფლებლად კვლავ იგეგმება ოპერაციები. როგორც ჩანს ჯერ არც მისი ოჯახის წევრებსა და არც გამოძიებას იმედი არ დაუკარგავს, რომ იგი ცოცხალია. მორიგი ოპერაცია ა/წ 29 მარტს ჩატარდა. ოპერაციის საფუძველი კი გახდა 27 მარტს კარლო კალაძის ოჯახში განხორციელებული სატელეფონო ზარი, რომლითაც უცნობი პიროვნება ოჯახის უფროსს ატყობინებდა, რომ მას ჰქონდა დაზუსტებული ინფორმაცია ლევან კალაძის ადგილსამყოფელის შესახებ. ინფორმატორთა მოთხოვნებისა და დამატებითი დეტალების გასარკვევად კი კარლო კალაძე უნდა მისულიყო მცხეთის გზაზე მდებარე გრიბოედოვის ძეგლთან და ენახა იქ დატოვებული წერილი. წერილში ინფორმატორები ინფორმაციის სანაცვლოდ 20 ათას დოლარს ითხოვდნენ, პასუხი კარლო კალაძეს უნდა მიეტანა ქარელის რაიონის სოფ. მოხისში მდებარე რკინიგზის ბაქნის მოპირდაპირე მხარეს.
კარლო კალაძე დუკავშირდა პოლიციას, და დაიგეგმა სპეცოპერაცია. ოპერაციის შედეგად დაკავებულ იქნენ იური  ნოზაძე და გიორგი გონგლაძე, რომლებსაც არ გააჩნდათ არანაირი ინფორმაცია ლევან კალაძის ადგილსამყოფელის შესახებ. მათ მიზანს მხოლოდ თანხის გამოძალვა წარმოადგენდა. თუმცა ძიების ეტაპზე აღმოჩნდა, რომ ამ დანაშაულთან არანაირი შეხება არ ჰქონდა გიორგი გონგლაძეს. იგი არის  იური ნოზაძის ნათესავი და  სრულიად შემთხვევით აღმოჩნდა დანაშაულის ჩადენის ადგილას.
იური ნოზაძე გამოძიებისათვის მიცემულ ჩვენებაში მიუთითებს, რომ გიორგი გონგლაძისთვის მას არ შეუტყობინებია საკუთარი განზრახვის შესახებ და მოტყუების გზით წაიყვანა. ეს გარემოება გამოძიებამ არ გაითვალისწინა და მას ბრალი წარუდგინა თაღლითობის მუხლით. თუმცა გამოძიებას დაავიწყდა, რომ თაღლითობა არის სხვისი ნივთის დაუფლება მოტყუებით ან მართლსაწინააღმდეგო მისაკუთრებით და დამთავრებულად ითვლება მხოლოდ მას შემდეგ, რაც დამნაშავე დაეუფლება ნივთს და მისი განკარგვის შესაძლებლობა ექნება. გამოძიებას ერთმანეთში აერია თაღლითობა და გამოძალვა, რომელიც მოთხოვნის წაყენების მომენტიდან ითვლება დამთავრებულად. კონკრეტულ შემთხვევაში ქმედება მხოლოდ მას შემდეგ ჩაითვლებოდა დამთავრებულად, თუ დაზარალებული კარლო კალაძე გადაუხდიდა მათ მოთხოვნილ თანხას. ასე, რომ ქმედება უნდა დაკვალიფიცირებულიყო სსკ 19-18-ე მუხლით და არა როგორც დამთავრებული დანაშაული.
ადვოკატი დიმიტრი ხაჩიძე მიიჩნევს, რომ გონგლაძის დაკავება მოხდა კანონის უხეში დარღვევით, დაკავების ოქმში არაა მითითებული რა საფუძვლით იქნა დაკავებული  გონგლაძე, რა ვითარებაში იქნა იგი დაკავებული, სად შედგა დაკავების ოქმი და ა.შ. რაც შეეხება დადგენილებაში მითითებულ სხვა მტკიცებულებებს, გაუგებარია რომელ მტკიცებულებაზე მიუთითებს გამოძიება, რადგანაც საქმეში არსებული არც ერთი მტკიცებულება ირიბათაც კი არ მიუთითებს, რომ აღნიშნული დანაშაული ჩადენილია გიორგი გონგლაძის მიერ. პირიქით, წინასწარი გამოძიების მიერ ჩატარებული იქნა გრაფიკული ექსპერტიზა, რომლის დასკვნაშიც  გარკვევითაა მითითებული, რომ წერილი შესრულებულია არა გონგლაძის, არამედ იური ნოზაძის მიერ.

20 Thousand Dollars Demanded from Kakhi Kaladze’s Father in Return for Information
An operation to set free the kidnapped Levan Kaladze has recently been planned with members of his family and the investigation group itself still hoping to find him alive. One of the operations was held on 29 March as a result of a telephone call that took place two days earlier.  As resported, an unidentified person telephoned Karlo Kaladze and told the family that he had credible information about location of Levan Kaladze. In order to get more detailed information about this, Karlo Kaladze was asked to pick up a letter that he could find near the Griboedov monument located on Mtskheta Road. In the letter the informers were requesting USD20 thousand dollars for the exchange of information with Kaladze instructed to leave a letter on the opposite side of the railway platform of the village of Mokhisi in the Kareli region telling the informant whether or not he would agree.
Kaladze contacted police and the special operation was planned wherein Iuri Nozadze and Giorgi Gongladze were detained on suspicion but who did not have any information about the location of Levan Kaladze. Their aim was only to extort money. The investigation also made showed that Giorgi Gongladze, who is simply a relative of Iuri Nozadze and quite accidentally came to be at the crime scene, had nothing to do with the crime whatsoever.
Iuri Nozadze pointed out in his evidence given to the inquest that he did not inform Giorgi Gongladze of his own intention and only deceived him into accompanying himself. The inquest, however, did not take this circumstance into account and charged him for swindling.  It was further reported that the inquest erred in making the charge, confusing swindling for extortion when, in fact, it was the latter that should have been charged. In this special case the crime would have been considered to be committed only after the victim, Karlo Kaladze, had paid the sum they were demanding. As a result the action must be qualified as a violation of Articles 18-19 of the Georgian Criminal Code and not as a committed felony.
Dimitri Khachidze, the attorney for the accused, considers that Gongladze was arrested with massive violations with Gongoladze arrested without due explanation or description in the arrest protocol. As for other evidence listed in the arrest protocol, it is incomprehensible to see which details the inquest based its arrest on because none of the evidence indicates that the above-mentioned crime was committed by Giorgi Gongladze. On the contrary, a graphic expertise has been conducted by the preliminary investigation which concluded that the letter was written not by Gongladze but by Iuri Nozadze.
A last puzzling feature of the investigation is that Giorgi Gongladze, who had no idea of Nozadze’s plans, is today in prison whilst Iuri Nozadze, who does not deny that he directly planned and committed the crime, is free. It is interesting to know why the investigation needs illegal prisoners when the situation is as clear as day.