გატაცებულთა ნათესავები გზის გახსნას არ აპირებენ
თბილისი.12.07.05.მედიანიუსი.  ცხინვალიდან 6 ივნისს ერთ-ერთი გატაცებულის ძმა ლევან ხაჭაპურიძე აცხადებს, რომ ლიახვის ხეობის მოსახლეობა კეხვთან გადაკეტილი ცხინვალი-როკის გზის გახსნას არ აპირებს.
მისივე თქმით, გატაცებულების შესახებ რაიმე სასიამოვნო ცნობა მოსალოდნელი არ არის. "ჯერ ისიც არ ვიცით, ცოცხლები არიან თუ მკვდრები", - აცხადებს ლევან ხაჭაპურიძე.
როგორც ცნობილია, ქალაქ ცხინვალის ოსური ადმინისტრაციის ხელმძღვანელის მოადგილემ ვაჟა ხაჭაპურიძემ რამდენიმე დღის წინათ განაცხადა, რომ გატაცებულების შესახებ მალე დამაიმედებელი ცნობა გავრცელდება.
ლევან ხაჭაპურიძე გამტაცებლებთან მოლაპარაკებებს ისევ აწარმოებს. იგი არ ადასტურებს გავრცელებულ ინფორმაციას, რომ ოსური მხარე გატაცებულებზე ოსი კრიმინალის მარეკ დუდაევის გაცვლას მოითხოვს.

03:59, Wednesday, 19.06.2013
Tbilisi.12.07.05.Media News. On the 6th of June brother of one of  the kidnapped, Levan Xachapuridze stated that villagers of Liaxvi won’t open up the closed Cxinvali-Roki roads in Kexvi.
As he stated before, they do not expect to hear good news about the kidnapped. “We even don’t know whether they are still alive or not”- said Levan Xachapuridze.
Now as it is known, there was made a statement by the Cxinvalian deputy of the Ossetian administrator, that soon there would be some hopeful information spread about kidnapped people.
Negotiations with the kidnappers are still on the run by Levan Xachapuridze. He states that false information was spread as if the Ossetian side demanded on the exchange to be made between kidnapped people and Marek dudaev, Ossetian criminal.
“This story is made up by journalists” – said brother of kidnapped.
Only way Levan Xachapuridze sees for talking or negotiating with kidnappers is with the use of weapon.