ჭიათურელები საპატრულო პოლიციას აქციის დაშლაში ადანაშაულებენ
თბილისი.09.08.05.მედიანიუსი. ჭიათურელები საპატრულო პოლიციას თბილისში, სახელმწიფო კანცელარიასთან გამართული საპროტესტო აქციის ძალისმიერი მეთოდით დაშლაში ადანაშაულებენ.
როგორც „მედიანიუსს“ ჭიათურის მცხოვრებმა, საპროტესტო აქციების ერთ-ერთმა ორგანიზატორმა ნორა გოგოლაძემ განუცხადა, მათი მცირემასშტაბიანი აქციის დასაშლელად ხელისუფლებამ საპატრულო პოლიცია გამოიყენა.
ჭიათურაში მანგანუმის მოპოვებისას მიმდინარე სამუშაოების დროს მოსახლეობის საცხოვრებელი სახლები დაზიანდა. 500-მდე ოჯახი სახელმწიფოსგან სახლების აღდგენისათვის საჭირო 2.300 000 დოლარს ითხოვს. რამდენიმე დაზარალებული ოჯახის წარმომადგენელი 10 დღე თბილისში სახელმწიფო კანცელარიასთან შიმშილობდა და მთავრობის წარმომადგენლებთან შეხვედრას ითხოვდა, თუმცა საპროტესტო აქციის მონაწილეებს მხოლოდ შიდა პოლიტიკისა და ინსტიტუციური მოწყობის სამსახურის უფროსი კობა ხაბაზი შეხვდა.
„კობა ხაბაზმა ერთი თვით მაინც აქციების შეწყვეტა გვირჩია, რადგან, მისი თქმით, ამ პერიოდში აღნიშნულ საკითხზე მოლაპარაკება გაიმართება’, _ განუცხადა „მედიანიუსს“ აქციის ერთ-ერთმა ორგანიზატორმა ნორა გოგოლაძემ.

Residents of Chiatura Blame Patrol Police in Dispersal of the Demonstration
Tbilisi.09.08.05.Media News. Residents of Chiatura (western part of Georgia) blame patrol police in dispersal of the demonstration by force in front of the State Chancellery in Tbilisi.
According to Nora Gogoladze, a resident of Chiatura and one of the organizers of manifestation, government used patrol police to disperse their small scale protest-action.
The living houses of population were damaged during the works on reproduction of magnum in Chiatura. Approximately 500 family demands 2 300 000 USD as a compensation from state for repairing their houses. Some victims began a hunger-strike in front of State Chancellery and demanded to meet with the authority, though only Koba Khabazi, the head of office of Internal Policy and Institutional Arrangement met the demonstrators.
“Koba Khabazi advised us to stop demonstrations at least for a month, because, according to his statement, during this period the negotiations will be organized”-stated Nora Gogoladze to Media News.