ახალი სტუდენტური ალტერნატივა განათლების სამინისტროს სასამართლოში უჩივის
თბილისი.27.09.05.მედიანიუსი. ორგანიზაცია “ახალი სტუდენტური ალტერნატივა” 28 სექტმებერს   თბილისის საქალაქო სასამართლოს ადმინისტრაციულ საქმეთა კოლეგიაში განათლების სამინისტროს წინააღმდეგ სარჩელს შეიტანს. სარჩელის შეტანას დაესწრებიან, როგორც რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაციის წარმომადგენლები, ასევე აბიტურიენტები და მათი მშობლები.
“ახალი სტუდენტური ალტერნატივას” წარმომადგენლები აცხადებენ, რომ განათლების და მეცნიერების სამინისტროს მხრიდან პასუხისმგებლობაზე თავის არიდება საქართველოში უკვე ტრადიციად იქცა.
საქმე ეხება 71 აბიტურიენტის ბედს, რომლებიც ერთიანი ეროვნული გამოცდების შემდეგ ჩაირიცხნენ სხვადასხვა უმაღლეს სასწავლებლებში, თუმცა მას შემდეგ, რაც გამოცდების შემდგომი ყველა პროცედურა დასრულებული იყო, 12 სექტემბერს ამ აბიტურიენტებმა შეიტყვეს, რომ განათლების და მეცნიერების სამინისტრომ “გამოუსწორებელი შეცდომა” დაუშვა და ისინი შემთხვევით ჩაწერა ჩარიცხული სტუდენტების საიში. განათლების და მეცნიერების სამინისტროს წარმომადგენლები მხოლოდ ბოდიშს უხდიან ამ აბიტურიენტებს და ურჩევენ, რომ ბედი მომავალ წელს სცადონ.
“მსგავსი ფაქტები, როდესაც სამინისტრო ნაკისრ ვადლებულებებზე უარს აცხადებს, სისტემატურ ხასიათს ღებულობს. მაგალითისთვის, როდესაც ჩვენი ორგანიზაციის მეშვეობით საზოგადოებისთვის ცნობილი გახდა სამაჩაბლოდან ჩამოსული სტუდენტების პრობლემა, რომელთაც სახელმწიფო შეპირდა სწავლის საფასურის გადახდას, შემდეგ კი სწავლის პროცეში გაირკვა, რომ ხელისუფლება არ აპირებს სტუდენტებისთვის თანხის გამოყოფას.
ორივე შემთხვევაში სამინისტროს წარმომადგენლები აღნიშნულ ფაქტებს ტექნიკური შეცდომებით ხსნიან, და სრულიად კურიოზულ კომენტარებს აკეთებენ. მაგალითად, განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მაოდგილის,  ბელა წიფურიას განმარტებით, 71 სტუდენტის სიაში ჩაწერა კომპიუტერულ პროგრამაში შეცდომების გამო მოხდა”, - ნათქვამია “ახალი სტუდენტური ალტერნატივის” განცხადებაში.
ორგანიზაცია მიიჩნევს, რომ მსგავსი “აბსურდული განცხადებები ლოგიკის ჩარჩოში არ ჯდება და სამინისტრომ უნდა უზრუნველყოს უსამართლოდ დაჩაგრული აბიტურიენტების ჩარიცხვა უკვე სიებში განსაზღვრულ ფაკულტეტებზე”. იმის გამო, რომ სამინისტრო რეაგირებას არ ახდენს ამ ფაქტზე, მსგავსი განცხადებების გარდა, ახალმა სტუდენტურმა ალტერნატივამ აბიტურიენტების მშობლებთან ერთად მოამზადა სარჩელი განათლების და მეცნიერების სამინისტროს წინააღმდეგ.

“New Students Alternative” Sues the Ministry of Education and Science
27/09/05 “Media News” – The organization “New Students Alternative” will start proceedings against the Ministry of Education and Science in the Administrative Division of the Civil Court on the 28th of September. Representatives of several non-governmental organizations, as well as students and their parents will attend the process. Representatives of student organizations say that avoiding responsibility is becoming a normal thing for the Ministry of Education and Science.
The case concerns 71 students, who passed the National Examinations and were accepted by several universities. Afterwards they were told that the Ministry made “a terrible error” and their names were added to the list by mistake. The representatives of the Ministry apologized to the students and recommended them to try again next year.
“The Ministry of Education and Science often avoids to take responsibility. Take the case of the students from Samachablo, for instance. The state promised them to pay their tuition fees, but actually, it did not. In the both cases, the representatives of the Ministry talked about technical mistakes and made ridiculous comments. According to the deputy of the Minister of Education and Science Bela Tsipuria, adding 71 students to the list was a technical error made by the computer,”- says a report made by the “New Students Alternative”.
The organization thinks that such absurd statements are illogic and that the ministry should guarantee to put the students on the list and enroll them in the studies. As the ministry did not react on the statements, the organization, together with the students and their parents prepared an appeal against the Ministry of Education and Science.