სტრასბურგის ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლო კიდევ ერთ ქართულ საქმეს განიხილავს
სტრასბურგი, 05.10.2005 - პირველ საქმეში განმცხადებლები არიან შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება «ამატ-ჯი » და საქართველოს მოქალაქე ვაჟა მებაღიშვილი, დაბადებული 1960 წელს, მცხოვრები ქ. თბილისში. იგი არის შპს «ამატ-ჯი»-ს გენერალური დირექტორი.
მეორე საქმეში განმცხადებლები არიან შეზღუდული პასუხისმგებლობის საზოგადოება «იზა» და საქართველოს მოქალაქე ნოდარ მაკრახიძე, დაბადებული 1956 წელს, მცხოვრები ქ. თბილისში. იგი არის სამშენებლო კომპანია «იზა»-ს დამფუძნებელი დირექტორი.
შპს «ამატ-ჯი» - 1998-1999 წლებში შპს «ამატ-ჯი»-მ თევზის სხვადასხვა პროდუქციით მოამარაგა საქართველოს თავდაცვის სამინისტრო. გამომდინარე იქედან, რომ სამინისტრომ კომპანიის მიერ გაწეული მომსახურეობის საფასური სრულად არ გადაიხადა, განმცხადებლებმა 1999 წლის ოქტომბერში ხელშეკრულების პირობების დარღვევისა და მისგან გამოწვეული ზიანისათვის სარჩელი აღძრეს სამინისტროს წინააღმდეგ. 1999 წლის 6 დეკემბერს ეროვნულმა სასამართლომ განაჩინა, რომ სამინისტროს უნდა გადაეხადა კომპენსაცია. აღსრულების პროცესი დაიწყო, მაგრამ ვალი არ იქნა გადახდილი.
შპს «იზა» - 1998 წლის ივლისში კომპანიის დერექტორმა სახელმწიფო სკოლასთან გააფორმა ხელშეკრულება, რომელიც ითვალისწინებდა სკოლის შენობის შეკეთებას. ხელშეკრულების თანახმად განათლების სამინისტროს უნდა ჩაერიცხა თანხა განმცხადებელი კომპანიის ანგარიშზე. მოგვიანებით განმცხადებლებმა მიიღეს ხელშეკრულების საერთო თანხაზე დაფუძნებული საგადასახადო დეკლარაცია მაშინ, როდესაც კომპანიამ სამინისტროსაგან მიიღო მხოლოდ და მხოლოდ ხელშეკრულებით გათვალისწინებული კუთვნილი თანხის ნაწილი. განმცხადებელი კომპანია ასაჩივრებდა, რომ ვალის გადაუხდელობის გამო იგი სირთულეებს წააწყდა ბიზნესის წარმართვაში.
მართალია განათლების სამინისტროს წინააღმდეგ 2001 წლის მაისში აღძრული სარჩელი დაკმაყოფილებულ იქნა ეროვნული სასამართლოს მიერ, მაგრამ სასამართლოს გადაწყვეტილებები ვალის გადახდასთან დაკავშირებით არ იქნა აღსრულებული. შესაბამისად, კომპანიამ სისხლის სამართლის საქმის აღძვრის მიზნით მიმართა პროკურატურას, რომელმაც გამოიტანა დადგენილება, რომ დაუშვებელი იყო კონკრეტული პირის მიმართ სისხლის სამართლებრივი პასუხისმგებლობის დაკისრება, ვინაიდან არ აღსრულება გამომდინარეობდა სახელმწიფო ბიუჯეტში სახსრების არარსებობიდან.
განმცხადებელი კომპანიები ასაჩივრებდნენ, რომ ხელისუფლების ორგანოებმა არ აღასრულეს განაჩენები მათ სასარგებლოდ და, რომ მათ არ გააჩნდათ სამართლებრივი დაცვის ეფექტიანი საშუალება. ისინი ასევე ამტკიცებდნენ, რომ სასამართლოს გადაწვეტილებით განსაზღვრული ვალის გადაუხდელობით მათ ჩამოერთვათ თავიანთი საკუთრება. განმცხადებლები ეყრდნობდნენ მე-6 მუხლის 1-ელ პუნქტს (გონივრულ ვადაში საქმის სამართლიანი განხილვის უფლება), მე-13 მუხლს (სამართლებრივი დაცვის ეფექტიანი საშუალების უფლება), # 1 დამატებითი ოქმის 1-ლ მუხლსა (საკუთრების დაცვა) და შპს «ამატ-ჯი»-სთან მიმართებაში ასევე მე-17 მუხლს (უფლებათა ბოროტად გამოყენების აკრძალვა).
სასამართლომ მიიჩნია, რომ საქმეზე არსებული გარემოებები მხოლოდ და მხოლოდ განმცხადებელ კომპანიებთან იყო პირდაპირ შემხებლობაში და, შესაბამისად, მხოლოდ მათი განაცხადები გამოცხადდა არსებით განხილვაზე დაშვებულად. სტრასბურგის სასამართლომ არ დააკმაყოფილა მე-6 მუხლის 1-ლი პუნქტის თანახმად შპს `ამატ-ჯი~-ს მიერ აღძრული საჩივრები, რომლებიც ეხებოდა 2002 წელს ეროვნული სასამართლოს წინაშე გამართულ სამართალწარმოებას, ისევე როგორც მე-17 მუხლის თანახმად წარდგენილი საჩივრები.
სასამართლომ აღნიშნა, რომ სახეზე იყო სახელმწიფო დაწესებულებების წინააღმდეგ გამოტანილი საბოლოო განაჩენების აღუსრულებლობის გავრცელებული პრაქტიკა, რაც აღიარებულ იქნა ხელისუფლების მხრიდანაც. სასამართლომ დაადგინა, რომ ხელისუფლების ორგანოების მხრიდან შპს «ამატ-ჯი»-სთან მიმართებაში ხუთი წლისა და რვა თვის განმავლობაში და შპს «იზა»-სთან მიმართებაში ოთხ წელზე მეტი ხნით განაჩენების აღუსრულებლობამ განაპირობა ყველანაირი სასარგებლო ეფექტიანობის ჩამოშორება მე-6 მუხლის 1-ლი პუნქტისათვის.
სასამართლომ აღნიშნა, რომ განმცხადებლებისათვის ხელმისაწვდომი სამართლებრივი დაცვის საშუალება, რომლის გამოყენებითაც შესაძლებელი იყო აღმასრულებლის წინააღმდეგ სისხლის სამართალწარმოების აღძვრა, საფუძველს მოკლებული იყო, რადგანაც განაჩენის აღსრულება დამოკიდებული იყო საბიუჯეტო სახსრებზე და არა თვით აღმასრულებლის ქმედებაზე. შესაბამისად, სასამართლომ დაადგინა, რომ განმცხადებელ კომპანიას არ გააჩნდა სამართლებრივი დაცვის საშუალება.
დამატებით სასამართლომ დაადგინა, რომ განმცხადებელი კომპანიების სასარგებლოდ საბოლოო განაჩენების არ აღსრულება წარმოადგენდა მათი საკუთრებით შეუფერხებელი სარგებლობის უფლებაში ჩარევას.
შესაბამისად, სასამართლომ დაადგინა, რომ ადგილი ჰქონდა მე-6 მუხლის 1-ლი პუნქტის, მე-13 მუხლისა და # 1 დამატებითი ოქმის 1-ლი მუხლის დარღვევას.
სასამართლომ მიანიჭა:
შპს «ამატ-ჯი»-ს _ 200,000 ევრო განცდილი მატერიალური ზიანისათვის და 2,000 ევრო გაწეული ხარჯებისათვის;
შპს «იზა»-ს _ 10,000 ევრო განცდილი მატერიალური ზიანისათვის, 1,000 ევრო არამატერიალური ზიანისათვის და 2,050 ევრო გაწეული ხარჯებისათვის.

Strasbourg, 05.10.2005 - In the first case, the applicants are “Amat-G”, a limited liability company, and Vazha Mebaghishvili, a Georgian national born in 1960 and living in Tbilisi (Georgia). He is General Director of Amat G.
In the second case, the applicants are “Iza”, a limited liability company, and Nodar Makrakhidze, a Georgian national born in 1956 and living in Tbilisi (Georgia). He is the founder and Director of the construction company Iza.
Amat-G - From 1998 to 1999 Amat-G supplied the Georgian Ministry of Defence with various types of fish products. In October 1999 the applicants brought proceedings against the Ministry for breach of contract and damages as they had not been paid in full for their services. On 6 December 1999 the Ministry was ordered to pay compensation. Enforcement proceedings were brought but the debt was never paid.
Iza - In July 1998, the director signed a building repair contract with a State school. The Ministry of Education was to transfer money into the applicant company’s account in payment. The applicants subsequently received a tax bill based on the total income from the contract but had only received part payment from the Ministry. The applicant company complained that it had difficulty carrying on their business activities while this debt remained unpaid.
The company successfully sued the Ministry of Education in May 2001 but orders to pay the debt were never enforced. When the company requested the initiation of criminal proceedings, the Prosecutor ruled that nobody could be held criminally liable since the delays were due to lack of finances in the State budget.
The applicant companies complained that the State authorities failed to execute judgments in their favour and that they had had no effective remedy. The also submitted that the non-payment of the judgment debt had deprived them of their property. They relied on Article 6 § 1 (right to a fair hearing within a reasonable time), Article 13 (right to an effective remedy), Article 1 of Protocol No. 1 (protection of property), and in the case of Amat-G, Article 17 (prohibition of abuse of rights).
The Court considered that only the applicant companies were directly affected by the events at issue and therefore that only their complaints were admissible. It rejected Amat-G’s complaints under Article 6 § 1 in respect of the judicial proceedings of 2002 and its complaints under Article 17.
The Court noted that there was a persistent problem of non-enforcement of final judgments delivered against State institutions which was recognised by the authorities. The Court found that the Georgian authorities, by failing for five years and eight months in the case of Amat-G and for over four years in the case of Iza, to execute judgments, had deprived the provisions of Article 6 § 1 of the Convention of all useful effect.
The Court noted that the remedy open to the applicants of taking out criminal proceedings against the Enforcement Agent was of little value since the enforcement of judgments was dependent on budgetary considerations rather than the agent’s conduct. It therefore concluded that the applicant company did not have an effective remedy.
Furthermore, the Court found the fact that the applicant companies were unable to have final judgments in their favour enforced constituted an interference with their right to the peaceful enjoyment of their possessions.
The Court held therefore that there had been a violation of Article 6 § 1, Article 13 and Article 1 of Protocol No. 1.
It awarded:
Amat-G - EUR 200,000 for pecuniary damage and EUR 2000 for costs and expenses;
Iza - EUR 10,000 for pecuniary damage, EUR 1,000 for non-pecuniary damage and EUR 2,050 for costs and expenses. (The judgments are available only in English.)