პარლამენტარის ყოფილი მეუღლის უფლებებს არასამთავრობოები დაიცავენ
თბილისი.06.10.05.მედიანიუსი. პარლამენტარ გიორგი ჩახვაძის ყოფილი მეუღლე ოჯახური ძალადობის მსხვერპლია, _ აცხადებენ ძალადობის საკითხებზე მომუშავე და ქალთა უფლებების დამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები.
როგორც დღევანდელ პრესკონფერენციაზე მათ აღნიშნეს, ეთერ ჭუმბურიძეს ყოფილი მეუღლე სისტემატიურად ფიზიკურ შეურაცხყოფას აყენებდა. იგი მეუღლისაგან იდევნებოდა, ჩამორთმეული ჰქონდა შვილების ნახვის უფლება, თუმცა საზოგადოება მხოლოდ მისი პარლამენტარი მეუღლის ნაუბარს ისმენს, ჭუმბურიძის აზრი კი იგნორირებულია. მის წარსულს არც გამოძიება ითვალისწინებს.
“იგი იმისათვის დაასამარეს ცოცხლად, რომ ჩამორთმეული აქვს ყველანაირი უფლება, არ აქვს ქონება და არ იცავს დეპუტატის იმუნიტეტი”, _ ამბობს “კავკასიის ქალთა ქსელის” თავმჯდომარე ნინო ციხისთავი.
როგორც არასამთავრობოები აცხადებენ, დღეს საქართველოში ქალების 94 პროცენტი ოჯახური ძალადობის მსხვერპლია. ეს კერძო ხასიათის პრობლემა არ არის, იგი სოციალური პრობლემაა. თუმცა ამ საკითხს საზოგადოებაში სათანადო ყურადღება არ ექცევა. ეთერ ჭუმბურიძით კი საზოგადოება და მასმედია იმიტომ დაინტერესდნენ, რომ იგი პარლამენტარის ყოფილი მეუღლეა.
არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები აპირებენ ეთერ ჭუმბურიძის გამოძიების პროცესზე მონიტორინგი განახორციელონ, რათა იგი ობიექტურად წარიმართოს, მათი სურვილია ასევე საზოგადოების დიდ ნაწილს მიაწოდონ სრული ინფორმაცია ამ გახმაურებულ შემთხვევაზე და მას ოჯახური ძალადობის პრობლემის გაცნობიერებაში დაეხმარონ.
ეთერ ჭუმბურიძე 1 ოქტომბერს დააკავეს. მას ბრალი ყოფილი მეუღლის მკვლელობის მცდელობასა და იარაღის უკანონო შეძენა-ტარებაში ედება. მას სასამართლომ უკვე შეუფარდა სამთვიანი პატიმრობა.

Ex-wife of MP Defended by NGOs
06.10.05, “Media News” – The ex-wife of the Member of Parliament George Chakvadze has been the victim of family violence, say the representatives of the NGOs working on women’s and violence issues.
Chumburidze was arrested on the 1st of October. She is accused of attempted murder of her husband. She is to be kept in preliminary custody for three months. Though, this is only one side of the story.
As came forward at the press conference, Eter Chumburidze’s husband was beating her systematically; she was chased by him and did not get the possibility to see her children.
“She is punished because she does not have immunity, does not have any rights and does not have her own property,”- says the head of the organization “The Network of Caucasian Women” Nino Tsikhistavi.
According to the non-governmental organizations, 94% of Georgian women fall victim to family violence, which makes it a major societal problem. Nonetheless, unfortunately, people and the media do not pay much attention to it. Chumburidze’s case only raised great interest because she was the wife of an MP.
Representatives of non-governmental organizations intend to monitor the investigation process. They will also summon a wide range of people with detailed information about Chumburidze’s case, which will help them to learn more about the problem of family violence.