გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატი დევნილების დახმარებას გააგრძელებს
თბილისი.13.10.05.მედიანიუსი. გაეროს ლტოლვილთა უმაღლესი კომისარიატის აღმასრულებელი კომიტეტის 56-ე სხდომაზე საქართველოს ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრმა ეთერ ასტემიროვამ დევნილთა უფლებების დაცვის საკითხი დასვა.
მან თავის გამოსვლაში იძულებით გადაადგილებულ პირთა მძიმე სოციალურ-ეკონომიკურ მდგომარეობაზე გაამახვილა ყურადღება.
„საუბარი შეეხო როგორც აფხაზეთიდან და სამაჩაბლოდან დევნილთა პრობლემებს‚ ასევე მესხეთიდან და ჩეჩნეთიდან იძულებით გადაადგილებულთა საკითხსაც. ჩემს გამოსვლაში მოვუწოდე გაეროს ლტოლვითა უმაღლეს კომისარიატსა და საერთაშორისო თანამეგობრობას‚ აღადგინონ და გააძლიერონ ჰუმანიტარული დახმარებები. მეტად სასიხარულოა‚ რომ ჩემი თხოვნის თაობაზე განკარგულებები უკვე გაცემულია და მუშაობა დაწყებულია‚~ _ განაცხადა ლტოლვილთა და განსახლების მინისტრმა.
ეთერ ასტემიროვას გამოსვლა მესხეთიდან დეპორტირებულთა თემასაც შეეხო.
მინისტრის განცხადებით‚ შექმნილია სახელმწიფო კომისია‚ რომლის წევრებიც შუა აზიის ქვეყნებში ადგილზე შეისწავლიან საქართველოდან დეპორტირებულთა მასალებს.
`მესხეთიდან დეპორტირებულთა უფლებები‚ პირველ რიგში, იმ ქვეყნებში უნდა იყოს დაცული‚ სადაც ისინი ახლა ცხოვრობენ. თითოეულ მათგანს უნდა მიეცეს მოქალაქეობა‚ რის შემდეგაც მათ თავისუფალი გადაადგილების და თავისუფლების არჩევანის საშუალებას მისცემთ‚~ _ განაცხადა დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე ეთერ ასტემოროვამ.

The UN High Commissioner for Refugees to Continue Support of Internally Displaced People
13/10/05, “Media News” - Georgian Minister for Refugees and Resettlement Eter Astemirova spoke about the rights of internally displaced people and refugees during her recent visit to Geneva. She delivered a speech at the 56th session, organized by the office of the UN High Commissioner for Refugees. She spoke about the severe social-economic situation of the internally displaced people.
“We discussed the cases of internally displaced people from Abkhazia and South Osethia, as well as from Chechnya and Meskheti. I have asked the UN High Commissioner for Refugees and international community to raise the amount of humanitarian aid sent to these regions. I am very glad, that my request was considered and working on these issues are already on the way,”- said the Minister for Refugees and Resettlement.
Eter Astemirova also talked about the group of people, deported from Meskheti. According to minister, the state commission is studying their cases in Middle Asian countries, where they were sent.
“The rights of the deported people must be protected in the country, where they live now. Every of them should be given the citizenship and thus gain the freedom of movement and freedom of choice,”- said Astemirova on press conference.