მცხეთა-მთიანეთის მცხოვრებლებმა ელექტროენერგიის მოთხოვნით სამხედრო გზა გადაკეტეს
თბილისი.24.10.05.მედიანიუსი. დღეს საქართველოს სამხედრო გზა, ორი საათის განმავლობაში მცხეთა-მთიანეთის მცხოვრებლებს ჰქონდათ გადაკეტილი. ისინი ელექტროენერგიის მიწოდების განახლებას ითხოვდნენ. აქციაში 500-მდე ადამიანი მონაწილეობდა.
საპროტესტო აქციის მიზეზი გაერთიანებული სადისტრიბუციო კომპანიის მიერ დამონტაჟებული საერთო მოხმარების მრიცხველები გახდა. მოსახლეობა საერთო მრიცხველზე აღრიცხული მოხმარებული ელექტროენერგიის საფასურის გადახდაზე უარს აცხადებს და ინდივიდუალური მრიცხველის დამონტაჟებას ითხოვს.
როგორც „მედიანიუსს“ გაერთიანებული სადისტრიბუციო ენერგოკომპანიის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში განუცხადეს, მცხეთა-მთიანეთის რეგიობის სამ სოფელში (ჟინვალი, ზაჰესი, სოფელი დიღომი) ინდივიდუალური გამრიცხველიანება დაიწყო. ამისთვის სახელმწიფომ 20 მლნ. ლარი გაიღო.
სადისტრიბუციო კომპანიაში აცხადებენ, რომ თუ კომპანია ინვესტორს თავად მოიზიდავს, ელექტროენერგიის ფასი რეგიონში მოიმატებს და ტარიფი თბილისზე უფრო მაღალი იქნება.

10:00, Saturday, 25.05.2013
24/10/05, “Media News – More than 500 inhabitants of Mtskheta – Mtianeti blocked Georgia’s military road for two hours. The protestors demanded electricity.
Recently, on the initiative of the distribution company, electricity counters of common use were placed in the region. The inhabitants refused to pay the amount money prescribed by those counters and demanded counters of individual use to be placed. For this, the electricity supply was cut off.
According to the representatives of the PR department of the company, individual counters will soon be installed in three villages: Jhinvali, Zahesi and Digomi. The government has provided 20 million GEL for this.
Representatives of the distribution company also say that if the company finds an investor without help from the government, the price of electricity in this region will increase.