მეთევზეებმა სახელმწიფო კანცელარიასთან საპროტესტო აქცია გამართეს
თბილისი.08.11.05.მედიანიუსი. ფოთელმა მეთევზეებმა თბილისში, სახელმწიფო კანცელარიის შენობის წინ საპროტესტო აქცია გამართეს. ისინი აპროტესტებენ გარემოს დაცვის სამინისტროს გადაწყვეტილებას, რომლს თანახმადაც, ამიერიდან თევზჭერისთვის საჭირო ლიცენზიები აუქციონის წესით გაიცემა.
მეთევზეები აცხადებენ, რომ საჭირო ლიცენზიების მიღება საკმაოდ ძვირი ჯდება.
"პრეზიდენტისაგან კანონიერებას ვითხოვთ. კანცელარიასთან იმიტომ შევიკრიბეთ, რომ ვფიქრობთ, მიხეილ სააკაშვილამდე საერთოდ არ მიდის ჩვენი მოთხოვნები. მოვითხოვთ, გადაგვივადონ სალიცენზიო მოსაკრებელი და შეამცირონ ლიცენზიის ღირებულება", - აცხადებდნენ აქციის მონაწილენი.
როგორც "მედიანიუსს" საქართველოს გარემოს დაცვის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში განუცხადეს, ლიცენზიების აღნიშნული წესით გაცემა ხელს შეუწყობს ქართული ბიზნესის განვითარებას.
"ლიცენზიის პირობები გულისხმობს, რომ ლიცენზია მხოლოდ ქართველ მეთევზეზე გაიცეს. გარდა ამისა ლიცენზიის პირობების მიხედვით, შავ ზღვაში დაჭერილი თევზი მხოლოდ საქართველოს ბაზარზე უნდა გაიყიდოს. სწორედ ეს პირობა უკრძალავს მეთევზეებს თევზის თურქეთში გატანას. როგორც ჩანს, ამ ადამიანების უკან თურქი ვაჭრები დგანან", _ განუცხადეს "მედიანიუსს" გარემოს დაცვის სამინისტროს საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში.

Fishers Hold Protest in front of State Chancellery
08/11/05, “Media News” – Fishers from Poti organized a protest in front of the State Chancellery building in Tbilisi. They oppose a decision made by the Ministry of Environment. According to the new law project, fishery license will be issued by means of auction. Fishers say that the price of the licenses will be much higher.
“We demand justice from the President. We are sure he will understand if he hears us. That is why we have organized the meeting in front of the State Chancellery. We demand a reduction in the price of the license,” – said the protesters.
According to representatives of the PR Department of the Ministry of Environment, issuing the licenses in this new way will help the development of Georgian business.
“According to the rules, the license is only issued to Georgians and fish caught in the Black Sea may only be sold on Georgian territory. I suppose that Turkish sellers stand behind the protesters”- said the public relations manager.