საქართველოში, ძირითადად, სამართლიანი სასამართლოს უფლება ირღვევა
თბილისი.08.11.05.მედიანიუსი. ადამიანის უფლებათა დაცვის ევროპული კონვენციით გათვალისწინებული 14 უფლებიდან საქართველოში, ძირითადად, სამართლიანი სასამართლოს უფლება ირღვევა, _ აცხადებენ არასამთავრობო ორგანიზაცია “კონსტიტუციის 42-ე მუხლის” წარმომადგენლები.
ამ ორგანიზაციამ მოსამართლეთა სწავლების ცენტრში დღეს დისკუსია გამართა. დისკუსიის თემა იყო “ევროსასამართლო და საქართველო”. იგი სამწლიანი პროექტის _ “ევროსასამართლოს სტანდარტების, დანერგვა საქართველოში” ფარგლებში  ჩატარდა. ღონისძიებას თბილისის საქალაქო სასამართლოს,  იუსტიციის სამინისტროსა და სხვადასხვა ორგანიზაციების წარმომადგენლები, აგრეთვე ადვოკატები ესწრებოდნენ.
როგორც პროექტის კოორდინატორმა მანანა კობახიძემ აღნიშნა, პროექტის მთავარი მიზანია ქართულ სამართალწარმოებაში ევროსასამართლოს გამოცდილების დანერგვა.
“ჩვენი ინტერესია სამართლიანი სასამართლოს უფლება მოქალაქეს საქართველოშივე ჰქონდეს და შემცირდეს ევროსასამართლოში საქართველოდან გაგზავნილ განაცხადთა რაოდენობა”, _ აღნიშნა მან.
ევროპულ კონვენციას საქართველო 1999 წელს შეუერთდა. ამ ხნის განმავლობაში საქართველოდან ევროსასამართლოში განსახილველად 75-მდე საქმე გაიგზავნა. ევროსასამართლომ ოთხი მათგანი უკვე განიხილა. მათგან ორი: `ასანიძე _ საქართველოს წინააღმდეგ~ და ე.წ. ჩეჩნების საქმე `შამაევი და 12 სხვა საქართველოსა და რუსეთის წინააღმდეგ~ მოსარჩელეთა გამარჯვებით დასრულდა. ამ ქვეყნებს მომჩივანი მხარის სასარგებლოდ სოლიდური თანხის გადახდა დაეკისრათ. ასანიძის საქმის შემთხვევაში საქართველომ 150 ათასი ევრო დროულად გადაიხადა.
როგორც “კონსტიტუციის 42-ე მუხლში” აცხადებენ, საქართველოსთვის 75 საჩივარი დიდი რიცხვია, არადა ევროსასამართლოს საბოლოო გადაწყვეტილების შეუსრულებლობის შემთხვევაში ქვეყანას სერიოზული ფულადი ჯარიმა დაეკისრება. მისი გადაუხდელობის შემთხვევაში კი  ევროსაბჭოდან მისი გარიცხვის საკითხიც დადგება.

Right to Fair Trial is usually Violated in Georgia
Tbilisi.08.11.05. Media News. Among the 14 rights engrained in the European Convention, the right to a fair trial is the one violated most often in Georgia - say representatives of NGO “Article 42”.
The mentioned group organized a discussion in the Training Center for Judges under the name: “European Court and Georgia”. It was held within the framework of the project – “The Implementation of Standards of the European Court”. Representatives from various NGO’s, the Justice Ministry and several judges of the Tbilisi City Court attended the event.
According to the project coordinator Manana Kobakhidze, the main purpose of the project is to implement the European Court experience in the Georgian justice system. “We want every person to have the right to a fair trial and to reduce the number of complaints from Georgia to the European Court of Human Rights” - she said.
Georgia joined the convention in 1999 and since then approximately 75 cases reached the European Court. Four of those have already been ruled upon. Two of them – “Asanidze versus Georgia” and the so-called ‘Chechens’ case’ “Mashaev and 12 others versus Georgia and Russia” ended with success for the claimants. The states were obliged to pay a large sum of money. In the case of Asanidze, Georgia paid 150 thousand Euros.