რუსმა სამშვიდობოებმა საქართველოს მოქალაქე დაჭრეს
თბილისი.15.11.05.მედიანიუსი. გორი-ცხინვალის საავტომობილო მაგისტრალზე შერეული სამშვიდობო ძალების რუსული ბატალიონის წევრებმა მეღვრეკისის საგუშაგოდან მიმავალი ავტომობილის მგზავრებს ცეცხლი გაუხსნეს.
გარდაბნელი ვადალ მამედოვი, რომელიც ავტომანქანას მართავდა, თავის არეში დაიჭრა. მისი მდგომარეობა ამჟამად არცთუ მძიმეა. რუსი სამშვიდობოების ხელმძღვანელობა აცხადებს, რომ ცეცხლი მაშინ გაიხსნა, როცა მძღოლი მათ არ დაემორჩილა, თუმცა საპირისპიროს ამტკიცებს ვადალ მამედოვი. მისი თქმით, რუს მშვიდობისმყოფელებს ავტომანქანის გაჩერება არ მოუთხოვიათ.
“სასტვენით და ხელის აწევით ჩემთვის ავტომანქანის გაჩერება არავის უნიშნებია. როგორც კი საგუშაგოს გავცდი, უკნიდან მესროლეს”, - აცხადებს ვადალ მამედოვი.
მეღვრეკისის საგუშაგოზე სამშვიდობო ძალების სარდალი, გენერალი მარად კულახმეტოვი მივიდა, რომელმაც ინციდენტი უკომენტაროდ დატოვა.
როგორც “მედიანიუსს” შერეული სამშვიდობო ძალების ქართული ბატალიონის სარდალმა პაატა ბედიანიშვილმა განუცხადა, რუსებმა ავტომანქანას უმიზეზოდ გაუხსნეს ცეცხლი.
“ამჟამად მიმდინარეობს მოკვლევა და თუ დანაშაული გამოიკვეთება, მის მიმართ ზომები გატარდება, თუმცა ეს ქართული მხარის კომპეტენციაში არ შედის და რუსულმა მხარემ უნდა გააკეთოს”, _ აცხადებს პაატა ბედიანაშვილი.

Russian Peacekeepers Wounded Georgian Citizen
Tbilisi.15.11.05.Media News. Soldiers of the Russian Peace-Keeping Force opened fire on the road of Gori-Tskhinvali at a car coming from the Megvrekisi post. The driver Vadal Mamedov, resident of Gardabani was wounded in the head. His situation is stable.
The commanders of the Russian peacekeepers state that fire was only opened when the driver drove on, in disobedience to their signs to stop. However, Vadal Mamedov attests differently. According to him, they did not request the car to stop.
“Nobody asked me to stop the car either by hand or by whistle. When I passed the checkpoint, somebody opened the fire,”- says Vadal Mamedov.
The General of the Russian peacekeepers Marad Kulakhmatov visited the checkpoint Megvrekis, but left it without comments.
According to the officer of the Georgian peacekeepers Paata Bedianishvili, the Russian side opened fire without any reason.
“The investigation process is going on and the criminal must be punished. However, this does not lie within Georgian competence; the investigation is done by the Russian side,”- says Bedianishvili.