პრეზიდენტის რწმუნებულმა ჟურნალისტ ირაკლი იმნაიშვილს ცხვირი გაუტეხა
ქუთაისის ტელეკომპანია „რიონის“ სტუდიაში ჟურნალისტ ირაკლი იმნაიშვილსა და იმერეთის გუბერნატორ აკაკი ბობოხიძეს შორის პირდაპირი ეთერში მიმდინარე დებატებისას წარმოშობილი სიტყვიერი ურთიერთშეურაცხყოფა, მოგვიანებით, ფიზიკურ დაპირისპირებაში გადაიზარდა.
ინცინდენტი 1 დეკემბერას მოხდა. თვითმხილველთა განცხადებით, ტელეკომპანიის შენობაშივე მომხდარი ჩხუბის დროს გუბერნატოირმა ჟურნალისტს ცხვირი გაუტეხა. ტელეკომპანია „რიონის“ ხელმძღვანელის თამილა ღვინიანიძის ცნობით, დებატების თემა სიტყვის თავისუფლება იყო, თუმცა, გადაცემა ჩაიშალა რადგან, ჟურნალისტის განცხადებებით შეურაცხყოფილმა გუბერნატორმა სტუდია დატოვა. ტელედებატების დროს ირაკლი იმნაიშვილმა ხელისუფლება სიტყვის თავისუფლების შეზღუდვაში დაადანაშაულა.
მოგვიანებით, პრეზიდენტის რწმუნებულმა იმერეთის რეგიონში აკაკი ბობოხიძემ გადადგომის თაობაზე განცხადება დაწერა. ამის შესახებ ბობოხიძემ სახელმწიფო კანცელარიაში, 2 დეკემბერს გამართულ საგანგებო ბრიფინგზე განაცხადა.
აკაკი ბობოხიძის თქმით, მისი გადაწყვეტილება გამოწვეულია 1 დეკემბერს ქუთაისის ტელეკომპანია "რიონის" შენობაში მომხდარი ინციდენტით, როცა ტელეკომპანიის პირდაპირ ეთერში მწვავე დებატების შემდეგ, მასსა და ჟურნალისტ ირაკლი იმნაიშვილს შორის ჩხუბი მოხდა.
ბობოხიძის თქმით, მან „ორი სწორი გადაწყვეტილება მიიღო.პირველი, როცა დაიცვა საკუთარი და ოჯახის პატივი და მეორე, როცა დაკავებული თანამდებობიდან წასვლა გადაწყვიტა“.
საქართველოს მოქმედი კანონმდებლობით, რწმუნებულებს ნიშნავს და ათავისუფლებს საქართველოს პრეზიდენტი.
ჯერ-ჯერობით ცნობილი არ არის, დააკმაყოფილა თუ არა პრეზიდენტმა ბობოხიძის გადადგომის თხოვნა. იმნაიშვილს თბილისის ტელეკომპანია „მზის“ არხზე თოქ-შოუ „არჩევანის ზღავრზე“ მიჰყავდა. რამდენიმე თვის წინ გადაცემა დახურეს, რაც, ზოგიერთი მიმოხილველის აზრით, ხელისუფლების ზეწოლით მოხდა.

The incident took place on December 1. According to the eyewitnesses, during the fist-fight that took place in the TV company's corridor the Governor broke the journalist's nose. As TV company "Rioni's" Director Tamila Ghvinianidze said, the topic of the talk show was freedom of speech. However, the show was stopped because the outraged Governor left the studio in the middle of the TV program. During the TV debates Irakli Imnaishvili accused the authorities of limiting the freedom of speech.
Later, Imereti region's Governor Akaki Bobokhidze wrote a letter of resignation. Bobkhidze made the corresponding statement at the special briefing in the State Chancellery held on December 2.
Bobokhidze said: "I made two correct decisions, first when I defended my and my family's dignity and then when I decided to resign".
According to the present Georgian legislation, Georgian President appoints and sacks the governors.
So far it is unknown whether the President accepted Bobokhidze's resignation. Imnaishvili is a former journalist of TV company "Mze". He conducted talk show "Archevanis Zghvarze" (at the brink of making a choice). A few months ago the program was closed. Imnaishvili said many times that his program was closed down for the criticism of the authorities.
Imnaishvili is a former journalist of TV company "Mze". He conducted talk show "Archevanis Zghvarze" (at the brink of making a choice). A few months ago the program was closed. Imnaishvili said many times that his program was closed down for the criticism of the authorities.