ელექტროენერგიის გარეშე დარჩენილმა დევნილებმა კანცელარიასთან აქცია გამართეს
თბილისი.08.12.05.მედიანიუსი. სახელმწიფო კანცელარიის წინ თბილისის ზღვის ტერიტორიაზე მდებარე სასტუმროებში მცხოვრებმა დევნილებმა საპროტესტო აქცია გამართეს. ისინი ხელისუფლებისგან ელექტროენერგიის მიწოდების აღდგენას ითხოვდნენ.
აქციის მონაწილეების განცხადებით‚ მათი მდგომარეობა უმძიმესია და ელექტროენერგია 4 300-ლარიანი დავალიანების გამო გაეთიშათ. თუ ხელისუფლება ზომებს არ მიიღებს, საპროტესტო აქციები უფრო მასშტაბური გახდება.
როგორც “მედიანიუსს” თელასის საზოგადოებასთან ურთიერთობის სამსახურში განუცხადეს, დავალიანების მქონე ობიექტებს ელექტროენერგიის მიწოდება‚ მხოლოდ მომხმარებელი ელექტროენერგიის საფასურის დაფარვის შემდეგ აღუდგებათ.
“თელასის” ინფორმაციით‚ 2005 წლის ნოემბერის მონაცემებით‚ 200-მდე სასტუმროს‚ საერთო საცხოვრებელს და სამედიცინო დაწესებულებას, სადაც იძულებით გადაადგილებული პირები ცხოვრობენ, გახარჯული ელექტროენერგიის საფასურის დავალიანების სახით 450 ათასი ლარი დაუგროვდათ.
“განსაკუთრებით დიდი დავალიანება აქვთ თბილისის პირველ‚ მეოთხე და ცენტრალურ საავადმყოფოებში‚ ტურბაზებში _ “ოქროს საწმისი”‚ “ქართლი” და სხვა ობიექტებში განსახლებულ დევნილებს”‚ - აცხადებენ “თელასში”.
ფინანსთა სამინისტროს მიერ დევნილებისთვის სახელმწიფო შეღავათების სახით გათვალისწინებული 600 ათასი ლარის დროულად გამოყოფის მიუხედავად‚ ამ შენობაში განსახლებული პირები  ელექტროენერგიას გადაჭარბებით მოიხმარენ და მისი საფასურის გადახდაზე უარს ამბობენ‚ რაც “თელასს” იძულებით ღონისძიებებისაკენ უბიძგებს.

Protest Action of IDPs in front of State Chancellery
Tbilisi.08.12.05.MediaNews. IDPs living in hotels near the “Tbilisi Sea” organized a protest action in front of the State Chancellery. They demand their supply of electricity to be continued.
According to the demonstrators, they find themselves in a very difficult situation and adding up to this, their electricity was cut off because of a debt of Gel 4 300. They assert that if no measures are taken by the government the actions shall be of a larger scale.
The press service of “Telasi” (the power supply company in Tbilisi) stated to Media News that the objects which have incurred debts will be supplied with electricity only after they repay them.
According to “Telasi’s” data of November 2005, approximately 200 hotels, dormitories and medical institutions where IDPs are accommodated have a total electricity debt of Gel. 450.000.
Despite the fact that the government has allocated 600.000 lari of state benefits for IDPs, this does not seem to be sufficient and IDPs refrain from paying for the used electricity.