იუსტიციის სამინისტრო კატეგორიულად პატიმარი ჟურნალისტის მიერ პირის ამოკერვის ფაქტს უარყოფს
საქართველოს იუსტიციის სამინისტრო უარყოფს თბილისის ციხეში აზერბაიჯანული ეროვნების ჟურნალისტის, გაჯარ ჰუსეინოვის მიერ პირის ამოკერვისა და შიმშილობის დაწყების ფაქტს, რომლის შესახებ აზერბაიჯანული საინფორმაციო სააგენტო „აზერი-პრესი“იუწყება. „აზერი-პრესის“ 10 დეკემბრის ინფორმაცია, ჰუსეინოვის ოჯახის წევრთა განცხადებებს ეყრდნობა.
იუსტიციის სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელის ირაკლი მაისურაძის ცნობით, ჰუსეინოვს, რომელიც მიმდინარე წლის 13 აგვისტოდან 7 ოქტომბრამდე ფილტვების ანთებით ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში მკურნალობდა, ამჟამად ნევროზი აწუხებს, თუმცა, ამის გამო საპყრობილედან ციხის საავადმყოფოში ვერ დააბრუნებენ.
„ციხის რესპუბლიკურ საავადმყოფოში მკურნალობას უფრო მძიმე ავადმყოფები საჭიროებენ“, - აღნიშნა იუსტიციის სამინისტროს პრესსამსახურის ხელმძღვანელმა.
„აზერი-პრესისთვის“ მიცემულ ინტერვიუში ჟურნალისტის დედამ ეთერ ჰუსეინოვამ განაცხადა, რომ ტუბერკულოზით დაავადებულ გაჯარ ჰუსეინოვს არ უქმნიან პირობებს სამედიცინო გამოკვლევისთვის.
თაღლითობის ბრალდებით გასამართლებული საქართველოს მოქალაქე გაჯარ ჰუსეინოვი (მას ხუთი წლით პატიმრობა მიესაჯა), თბილისში ადრე გამომავალი გაზეთის „ენი დიუშუნდჯას“ („ახალი აზრი“) ფოტო კორესპონდენტი იყო. გაზეთის მთავარი რედაქტორი, გაჯარ ჰუსეინოვის ძმა ნიაზ ჰუსეინოვი კი ამჟამად ბაქოში იმყოფება.
ნიაზ ჰუსეინოვმა „აზერი-პრესს“ განუცხადა, რომ თუ 16 დეკემბერს სასამართლო არ დააკმაყოფილებს სააპელაციო განცხადებას მისი ძმის გათავისუფლების შესახებ, მაშინ ის გამოაქვეყნებს ქართული კონტრდაზვერვის გეგმას „ეტაპობრივად საქართველოდან ზერბაიჯანელების განდევნის შესახებ“. ამავე დროს ჰუსეინოვი ბაქოში საქართველოს საელჩოს წინ შიმშილობის აქციის დაწყებასაც აპირებს.

Ministry of Justice Categorically Denies the Fact That a Prisoner has Sewed up His Mouth
Georgian Ministry of Justice categorically denies the fact that an Azeri journalist Gajar Huseinov has sewed up his mouth and started a hunger-strike. The "Azeri News" news agency had earlier made that statement based on Huseinov's relatives' evidence.
According to the Head of Ministry of Justice's Press Service, Irakli Maisuradze, Huseinov, who was in the prison hospital with pneumonia from August 13 till October 7, suffers a nervous breakdown right now. However, he's not going to be transferred back to the hospital because of this.
"More serious patients need to be treated in the prison republic hospital" - Head of the Ministry's Press Center said. According to journalist's mother Eter Huseinova, Gajar Huseinov has tuberculosis and he can't receive necessary medical help.
Georgian citizen of Azeri origin journalist Gajar Huseinov, who was sentenced to 5 years of imprisonment for fraud used to be an Azerbaijani-speaking newspaper "Yeni Diushundja's" (new opinion) photo correspondent. Editor-in-chief of the newspaper, Gajar Huseinov's brother Niaz Huseinov is in Baku right now.
In his interview with "Azeri Press" news agency Niaz Huseinov said that if the court doesn't satisfy his appeal on December 16 according to which his brother has to be released from jail, he'll publish the Georgian secret services' plan on "Gradual Expulsion of Azerbaijanis from Georgia".
At the same time Niaz Huseinov is going to start a hunger-strike in front of Georgian Embassy in Baku.