საპროცედურო საკითხთა კომიტეტი მთავრობის ინიციატივას არ იზიარებს
თბილისი.13.12.05.მედიანიუსი. პარლამენტის საპროცედურო საკითხთა კომიტეტი არ დაეთანხმა საჯარო სამსახურის შესახებ კანონპროექტის სამთავრობო ვარიანტის ერთ-ერთ მუხლს, რომლის მიხედვითაც, მიუხედავად იმისა, რომ პირი საჯარო სამსახურში კონკურსის წესით ინიშნება, მას მაინც ეძლევა გამოსაცდელი ვადა. აღნიშნული კანონპროექტი დღეს კომიტეტის წევრებს ფინანსთა მინისტრის მოადგილემ ლაშა ჟვანიამ წარუდგინა.
საპროცედურო საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარის ხათუნა გოგორიშვილის განცხადებით, ზემოხსენებული მუხლი არაობიექტურია.
"თუ პირმა კონკურსში გაიმარჯვა, ის აპრიორი, უნდა დაინიშნოს თანამდებობაზე ყოველგვარი გამოსაცდელი ვადების გარეშე", - განაცხადა ხათუნა გობორიშვილმა.
მეორე კანონპროექტი, რომელიც ლაშა ჟვანიამ წარადგინა, საჯარო სამსახურში დასაქმებული მოქალაქეების შვებულებას ეხება. კანონპროექტის მიხედვით, შვებულების ვადა 45 დღიდან 30 დღემდე უცირდებათ.
ფინანსთა სამინისტროს არგუმენტაციით, აღნიშნული ცვლილება აუცილებელია, რათა საჯარო სამსახურებმა გამართულად იმუშაოს.

13.12.2005, “Media News” – The Parliamentary Committee on Procedural Affairs does not agree with one article in a new law project on the Civil Service. According to the law project, a person who is employed even after the contest, should pass an examination period. The deputy of the Minister of Finance Lasha Jhvania, introduced the mentioned law project to the committee.
The head of the Committee on Procedural Affairs Khatuna Gogorishvili finds this article too subjective and opens the door for abuse.
“If a person won the contest, he should be employed without any examination period”, - said Gogorishvili.
The other law project introduced by Jhvania was about the free days. According to the project, the existing 45 leave days for civil servants will be reduced to 30 days.
According to the argumentation of the Ministry of Finance, the changes are important for the bodies to work.