გაზეთების „აჭარის“ და „ადჟარიას“ ჟურნალისტებმა შესაძლოა დაუმორჩილებლობა გამოაცხადონ
საჰონარარო სისტემაზე გადაყვანის შემთხვევაში, აჭარის ავტონომიაში გამომავალი სახელმწიფო გაზეთების „აჭარისა“ და „ადჟარიას“ (რუსულენოვანი) ჟურნალისტებმა შესაძლოა დაუმორჩილებლობა გამოუცხადონ საერთო რედაქციის ხელმძღვანელებს. ულტიმატუმი ჟურნალისტებმა 28 დეკემბერს, ორივე გაზეთის საერთო პრორფკავშირის შეკრებაზე წამოაყენეს.
გაზეთ „აჭარის“ ჟურნალისტის ირმა ცეცხლაძის თქმით, ამჟამად, ჟურნალისტებს ხელფასი დაახლოებით 400 ლარი აქვთ, საჰონარორო სისტემაზე გადასვლის შემთხვევაში კი მათი შემოსავალი მნიშვნელოვნად შემცირდება. ცეცხლაძის ინფორმაციით, შესაძლოა ჟურნალისტებმა რედაქციის ხელმძღვანელობის გადადგომაც მოითხოვონ.
ჟურნალისტების თქმით, ხელმძღვანელობა ცდილობს პროფესიონალი კადრების გაშვებას და მათ დილეტანტებით ჩანაცვლებას. გარდა ამისა, საყვედურები ისმის ცენზურაზე, და რეადქციაში არსებულ ფინანსურ დარღვევებზე. ორივე გაზეთის მთავარი რედაქტორის დავით ჩხარტიშვილის განცხადებით, რედაქციის რეორგანიზაციის მიზეზი აჭარის ბიუჯეტიდან გაზეთების დაფინანსების შემცირებაა.
ჩხარტიშვილის ინფორმაციით, 2006 წელს „აჭარა“ და „ადჟარია“, მთლიანობაში, 160 ათასი ლარით დაფინანსდება, წელს კი ეს თანხა 280 ათასი იყო. „ თანამშრომელთა რაოდენობა ორივე გაზეთში უნდა განახევრდეს - 30-მდე შემცირდეს, რომლებიც საჰონორარო სისტემაზე გადავლენ. „აჭარა“ და „ადჟარია“ ერთ შპს-შია გაერთიანებული, რომელშიც სახელმწიფოს წილი 100 პროცენტია.

Journalists of "Adjara" and "Adjaria" Newspapers May Hold a Strike
In case the Adjara Autonomous Republic's state-owned newspapers "Adjara" and "Adjaria" (Russian-speaking edition) start to pay salaries based on honoraria system the journalists of those papers may announce their disobedience to the joint editorial staff of the papers. The journalists made that ultimatum at their trade union meeting on December 28.
According to the "Adjara" newspaper's correspondent Irma Tsetskhladze, currently the journalists have 400 GEL salaries, in case they get only honoraria their incomes will decrease sharply. Tsetskhladze said that journalists may demand resignation of the editor.
Journalists state that the management of the newspapers is trying to fire the professionals and hire inexperienced journalists instead. Besides, they are dissatisfied with the censorship and financial violations existing the newspapers.
According to editor-in-chief of both newspapers David Chkhartishvili, the reason for the newspaper's reorganization is the fact that Autonomy's budget decreased the papers' financing. According to him, in 2006 both "Adjara" and "Adjaria" will receive 160,000 GEL, whereas in 2005 the papers got 280,000 GEL.
"The number of employees in both newspapers must be decreased by 50% - down to 30 journalists, who will receive only honoraria" - he said. "Adjara" and "Adjaria" newspapers are joined under one limited liability company, the 100% of its shares are owned by the state.