კახეთში ჟურნალისტს ემუქრებიან
თელავი.24.01.06.მედიანიუსი. საქართველოს მედია-კლუბის ინფორმაციით, კახეთის რეგიონული გაზეთის “სპექტრის” ჟურნალისტზე ზვიად რუაძეზე ზეწოლა და მუქარა ხორციელდება.
გაზეთ “სპექტრის” რედაქტორის მაია ყალაბეგაშვილის ცნობით, ზეწოლის მიზეზი გახდა გაზეთის 17-24 იანვრის ნომერში გამოქვეყნებული სტატია “სიღნაღის მთავარი გინეკოლოგი და პოლიკლინკა სკანდალში ეხვევა”.
სიღნაღის რაიონის სოფელ მაშრაანის მკვიდრის, რევაზ ყორღანაშვილის სახელზე შედგენილ ყალბ დოკუმენტებზე, რომლის მიხედვითაც, იგი ონკოლოგიური ავადმყოფია და ამის გამო პოლიკლინიკა მის სახელზე ნარკოტიკულ პრეპარატ “მორფიუმს” გასცემდა.
სტატიაში ნათქვამია, რომ რევაზ ყორღანაშვილის ოჯახის წევრები ამ ნივთიერების არალეგალურ რეალიზებას ეწეოდნენ. ჟურნალისტის ცნობით, ამ საქმეში იკვეთება სიღნაღის რაიონის მთავარი გინეკოლოგის, თამილა კახეთელიძის დანაშაულიც. ამის შესახებ პოლიციამ კომენტარი პირველად სწორედ გაზეთ “სპექტრის” საშუალებით გააკეთა.
“მიუხედავად იმისა, რომ ინფორმაციას სამართალდაცავი სტრუქტურები ადასტურებენ და მიმდინარეობს გამოძიება, სტატიას რესპონდენტების მხრიდან არაერთაგვარი რეაქცია მოყვა. ხორციელდება ზეწოლა და მუქარა, როგორც ზვიად რუაძის, ისე რედაქციის მიმართ. მიზეზი, როგორც “სპექტრის” რედაქტორი გვატყობინებს, არის ერთადერთი: რატომ გახმაურდა ეს ფაქტი”,- ნათქვამია საქართველოს მედიაკლუბის მიერ გავრცელებულ განცხადებაში.
მედია-კლუბი მიმართავს კახეთის მხარის შესაბამის სტრუქტურებს, გაერკვნენ საქმის ვითარებაში და არ დაუშვან ჟურნალისტზე ან გაზეთის რედაქციაზე ფიზიკური და მორალური ზემოქმედება.

Journalists Threatened in Kakheti
Telavi. 24.01.06. “Media News”. According to information of the Media-Club, Zviad Ruadze, journalist of the Kakhetian regional newspaper “Spektri”, is being pressured and threatened.
Editor of newspaper “Spektri”, Maia Kalabegashvili, states that the reason for the pressure is an article published in the January 17 - 24 edition named “The Scandal concerning the Hospital and Chief Gynecologist”.
The hospital delivered the narcotic drug “Morph” to Revaz Korganashvili, inhabitant of the village Mashraani in the Signagi region, using false documents according to which Korganashvili is regarded to be a tumor patient.
The article reveals that members of the Korganashvili family were busy with the illegal distribution of the drug. Journalists possess information that Tamila Kakhetelidze, chief gynecologist of the Signagi regional hospital, is involved in the illegal business as well. For the first time, the police mentioned her name in relation to the case in an interview with “Spektri”.
The Georgian Media-Club has issued a statement, saying: “Despite the fact that law-enforcement bodies confirm the information, they reacted upon the article. Both Zviad Ruadze and editorial staff members have experienced pressure. The only reason for the threats, according to the editor, is that the issue has been brought out into the public.”
The Media-Club uses the relevant institutions in Kakheti to investigate the case in order to avoid physical and moral harassment against the journalists.