კახეთში ჟურნალისტებს დევნიან
31 იანვარს 15:30 სთ-ზე, თელავის რაიონის გამგეობაში მისული კახეთის რეგიონული გაზეთ „იმედის“ და „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრის“ კორესპონდენტი გელა მთივლიშვილი რაიონის გამგებლის პირველმა მოადგილემ გია პაპუნაშვილმა სიტყვიერად შეურაცხყო და გამგებლის მისაღებიდან ძალის გამოყენებით გამოაგდო. „თელავის რაიონის გამგებლის მოვალეობის შემსრულებლისთვის გოჩა მამაცაშვილისთვის საგაზეთო წერილისთვის კომენტარი უნდა ჩამომერთმია რაიონის გამგეობის მიერ გამოცხადებულ ტენდერთან დაკავშირებით. რაიონის გამგებლის მისაღებში, კარებთან შემხვედრმა ახალგაზრდა ქალბატონმა შიგნით არ შემიშვა. უფრო მეტიც, რაიონის გამგებლის პირველმა მოადგილემ გია პაპუნაშვილმა, სკამს ხელი წამოავლო დასარტყმელად“,- აცხადებს გელა მთივლიშვილი, რომელმაც მისაღები ოთახიდან გამოსვლა ძლივს მოასწრო. „გამოსვლისას ზურგში კარები მთელი ძალით მომხვდა. გია პაპუნაშვილმა ეს არ იკმარა, გამოვიდა და სიტყვიერი შეურაცხყოფა მომაყენა და იქ მდგომ არაოფიციალური დაცვის ბიჭებს უთხრა, დიქტოფონი წაერთმიათ, თუმცა ვერ მოახერხეს“,- ამბობს დაზარალებული.
ინციდენტის გამო სამუშაო ოთახებიდან გამოსულ ხალხს, მათ შორის კახეთის სამხარეო ადმინისტრაციიდანაც, არავის უცდია პაპუნაშვილის შეჩერება. „რაიონის გამგეობის საზოგადოებასთან და მასმედიასთან ურთიერთობის სამსახურის უფროსმა ვინმე ფარნა მაყაშვილმა კი თავს ახალგაზრდა ბიჭები დამაყენა და საქმის გარჩევა სცადა. მითხრა, სანამ მის ნებართვას არ ავიღებდი, მისაღებში შესვლა არ შემეძლო. აქ ასეთი პირობებია და უნდა დაემორჩილო, თუ არადა ეს ბიჭები მოგივლიანო“,- აღნიშნავს მთივლიშვილი და ამატებს: „პაპუნაშვილი გაზეთ „იმედში“ გამოქვეყნებულ პუბლიკაციებზეა გამწარებული, სადაც მას პედაგოგი არაკანონიერ ქმედებაში, ხოლო მოქალაქეები უდიერად მოპყრობაში ამხელენ“. მისივე თქმით, კახეთში ჟურნალისტებს დევნიან და ხელისუფლების მაღალჩინოსნებს არ ადარდებთ ადამიანის უფლებები, რადგან არცერთ მსგავს ფაქტზე შეურაცხმყოფელის პასუხისმგებლობის საკითხი არ დამდგარა.
მთივლიშვილი მოითხოვს, დაუყოვნებლივ გათავისუფლდეს დაკავებული თანამდებობიდან გია პაპუნაშვილი. წინააღმდეგ შემთხვევაში, ის სამართალდამცავ ორგანოებს მიმართავს. შეგახსენებთ, რომ მცირე ხნის წინ, მთივლიშვილს თავს დაესხნენ, ორჯერ საცხოვრებელ სახლში ხელყუმბარა აუფეთქეს. დღემდე არც ერთ ამ ფაქტზე არ არის დამთავრებული გამოძიება.

Pressure on Journalists in Kakheti
On January 31, 15.30 p.m., the deputy of the regional governor Gia Papunashvili verbally assaulted Gela Mtivlishvili, a journalist for the “Imedi” newspaper and Human Rights Information and Documentation Center. The situation was made worse as the journalist was then forced to leave the hall. “I wanted to record the acting Telavi regional governor Gocha Mamatsashvili’s comments about the tender advertised by the regional administration. The young woman refused to allow me to enter the room to meet the governor. Furthermore, Gia Papunashvili then tried to attack me with a chair”, states Gela Mtivlishvili, who managed to leave the room in time. “I felt the door slam behind me as I left the room. However, that was not all, Gia Papunashvili then left the room, verbally assaulted me, and ordered the unofficial guard standing there to take my recorder , though they did not manage that’, says the victim.
None of the people, who left their working places and gathered to watch the incident, tried to stop Papunashvili. “The head of the Public and Media relation service Parna Makashvili called the young people who tried to intimidate me. Additionally, Makashvili demanded that my entrance pass for the building be taken from him and threatened that the young people would make trouble for me if I disobey”, says Mtivlishvili. He also added that: “Papunashvili is irritated with the articles published in the newspaper ”Imedi”, which discloses his participation  in illegal acts and maltreatment towards the citizens”. According to Mtivlishvili, the journalists in Kakheti often experience the pressure. The officials, it seems, do not care about the human rights, as violators of these rights have never been held to account.
Mtivlishvili demands Gia Papunashvili’s dismissal from his position and in other case Mtivlishvili intends to use the law to achieve resolution of these problems. It should also be mentioned that there have been several attempts to assassinate Mtivlishvili, including two attempts to bomb his house. These cases are still under investigation.