მედიის წარმომადგენლები საგადასახადო კოდექსში შეტანილ ცვლილებებს აპროტესტებენ
გუშინ საქართველოს მედია-ცენტრში პრესის გამავრცელებელი სამსახურების ხელმძღვანელები‚ ჟურნალ-გაზეთების რედაქტორები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები შეიკრიბნენ. შეხვედრაზე საუბარი იმ პრობლემებს შეეხო‚ რომელიც 27 დეკემბერს საგადასახადო კოდექსში შეტანილმა ცვლილებებმა შექმნა. ცვლილებების მიხედვით, ჟურნალ-გაზეთების ჯიხურებს დაეკისრათ სალარო აპარატების სავალდებულო გამოყენება, რასაც შედეგად ჯიხურების დახურვა მოჰყვა.
მასმედიაში მიაჩნიათ‚ რომ პრესის გავრცელებაზე დაწესებული შეზღუდვები‚ ჟურნალ-გაზეთებს სავალალო შედეგებამდე მიიყვანს. ამ აზრს იზიარებენ არასამთავრობო ორგანიზაციებიც.
„ხელისუფლების რეალურ სამიზნეს თავისუფალი მედია წარმოადგენს. უკანასკნელი ორი წლის განმავლობაში ჟურნალისტებზე ზეწოლის არაერთი ფაქტი გამოვლინდა. დეკემბრიდან საპატრულო პოლიცია სტელაჟებზე გაზეთების მოვაჭრეთა ტერორსაც ახდენს. ეს ყველაფერი კი თავისუფალი აზრის გამოხატვის საშუალებების მინიმუმამდე დაყვანას ემსახურება‚“ _ განაცხადა „თანასწორობის ინსტიტუტის“ წარმომადგენელმა ლაშა ჩხარტიშვილმა.
გაზეთების რედაქტორები კანონში შეტანილ ცვლილებებს თავისუფალ მედიაზე თავდასხმად მიიჩნევენ. შეკრებილთა განცხადებით, საგაზეთო ჯიხურების დახურვის შემდეგ, გამოშვებული გაზეთების 50% ზე მეტის რეალიზება ვერ მოხერხდა, რაც საგრძნობ ზარალს წარმოადგენს რედაქციებისათვის.
ამ საკითხებზე სასაუბროდ პრესის გამავრცელებლები დღეს პარლამენტის საფინანსო-საბიუჯეტო კომისიის თავმჯდომარესთან შეხვედრას გეგმავენ, ისინი საკანონმდებლო შეღავათებს ითხოვენ. „პირებზე, რომლებიც დატარების წესით ავრცელებენ ჟურნალ-გაზეთებს ან სტელაჟებიდან და მაგიდებიდან ყიდიან პრესას, გათავისუფლებული არიან სალარო-აპარატების ხმარების ვალდებულებისგან, ამავე შეღავათს ვითხოვთ პრესის სარეალიზაციო ჯიხურებისთვისაც“,- აცხადებს შალვა ოქრუაშვილი პრესის გამავრცელებელი ორგანიზაცია „მაცნეს“ დირექტორი.
ფინანსთა სამინისტროს განცხადებით, ამ საკითხზე ცვლილებები საგადასახადო კოდექსში არ შევა.
საგაზეთო ჯიხურები უკვე მესამე დღეა დაკეტილია, ხელისუფლება ჯიხურებში საკასო აპარატების დადგმას ითხოვს.

Media Representatives Protest Against Changes in the Tax Code
Yesterday at the Media-Club, the representatives of the press distribution services, newspaper editors and NGO representatives met each other in order to discuss problems created by the December 27th changes to the Tax Code. According to these changes, Newspaper kiosks must now install cash registers and as a result newspaper kiosks were closed.
Mass media representatives consider that the limitations on press distribution services will mean bad consequences for newspapers. The NGO community also shares this point of view.
“The real aim of the government is prevent freedom of the press. Over the last 2 years, we have observed several cases of pressure on the media. Since December, the Patrol Police have been terrorizing those who sell newspaper on a rack in the street. All of these actions are aimed at minimizing free speech in Georgia” said a representative of the “Equality Institute”, Lasha Chkhartishvili.
The editors of the newspapers also consider the changes as an attack on free speech. According to them, 50% of the printed media was not sold, which is a serious loss for the publishing houses.
The press distribution services are planning to meet the Head of the Budget and Finance Committee in order to discuss these problems. They are asking for exception to the law. “Those who distribute newspapers door to door or sell them on racks in the street are not subject to tax, we ask that the same favor be given to the press kiosks”, said Shalva Okruashvili, the Director of the Matsne Press Distribution Company.