კახელები შს მინისტრის გადადგომას მოითხოვენ და მასობრივი საპროტესტო გამოსვლებით იმუქრებიან
გუშინ, ქ. გურჯაანში, სადისტურად მოკლული სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის დამკვეთებისა და შემსრულებლების თანამდებობებიდან გადაყენებისა და დასჯის მოთხოვნით, კახეთის რეგიონში მოქმედმა არასამთავრობო, მედიისა და პოლიტიკური ორგანიზაციების წარმომადგენლებმა, სტუდენტებმა, პედაგოგებმა და სხვებმა აქცია გამართეს, სადაც შს მინისტრის თანამდებობიდან მოხსნაც მოითხოვეს.
„აქციის მიზანია, ქვეყნის სათავეში დემოკრატიული ლოზუნგებით მოსულ ხელისუფლებას, რომელიც დღეს პარლამენტის ტრიბუნიდან უდანაშაულო მოქალაქეთა ადგილზე ლიკვიდაციის ბრძანებებს იძლევა, კიდევ ერთხელ მოვუწოდოთ, სასწრაფოდ შეწყდეს მსგავსი ბარბაროსული ფაქტები და იმ მაღალჩინოსნებმა, რომლებიც უკვეთავენ ან უშუალოდ ხოცავენ ადამიანებს, სხვადასხვა მიზეზებით არ იძიებენ საქმეებს, რომლებშიც მათი მეგობრები არიან გარეულნი, პასუხი აგონ კანონისა და საზოგადოების წინაშე“,- განაცხადეს ჩვენთან საუბარში „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციოს ცენტრის“ იურისტმა ლია ხუროშვილმა და ახალგაზრა იურისტთა ასოციაციის თელავის ოფისის ხელმძღვანელმა ლელა ტალიურმა.
მოგვიანებით აქციას შვილმკვდარი და ტრეფიკინგის მსხვერპლთა ოჯახის წევრებიც  შეუერთდნენ. როგორც „ადამიანის უფლებათა ცენტრს“ სპეცოპერაციისას მოკლული აკაკი კორკოტაშვილის დედამ განუცხადა, მისი შვილი პოლიციის მაღალჩინოსნებმა გასულ წელს მოკლეს. „გურჯაანის პოლიციის უფროსის მაშინდელმა მოადგილემ გელა ბაწაშვილმა ჩემი უიარაღო შვილი სპეცოპერაციის დროს ხალხის თვალწინ ჩაცხრილა. მოწმეც კი არსებობს, რომელიც ამას დაადასტურებს. ცნობილია ისიც, რომ სამართალდამცავებს მკვლელობა წინასწარ ჰქონდათ ორგანიზებული, მათ სხვა დანაშაულებებიც აქვთ ჩადენილი. სად აღარ ვიყავი, ვის აღარ მივმართე, მაგრამ ყურადღებას არავინ მაქცევს“,- აღნიშნა მზია კორკოტაშვილმა.
დასასრულს აქციის მონაწილენი ქართული საზოგადოების წარმომადგენელთა მიერ გასულ კვირას მიღებულ და გავრცელებულ მოთხოვნებს შეუერთდნენ. „მოვითხოვთ კანონის სრული სიმკაცრით დაისაჯოს 28 წლის სანდრო გირგვლიანის მკვლელობის ყველა დამკვეთი და შემსრულებელი. თუ ეს უახლოეს რამდენიმე დღეში არ მოხდება, ჩვენ ვაყენებთ შინაგან საქმეთა მინისტრის, როგორც დამნაშავეთა მფარველის პასუხისმგებლობის საკითხს. წინააღმდეგ შემთხვევაში კახეთში მასობრივი საპროტესტო გამოსვლები დაიწყება“,- განაცხადეს აქციის ორგანიზატორებმა.

Kakhetians: Dismiss the Minister of Interior or We Will Make Further Protests
Yesterday, non-governmental organizations, journalists, students, teachers and politicians organized a protest in Gurjaani. The demonstrators demand the punishment of the people who murdered Sandro Girgvliani, 28, and the dismissal of the Minister of Interior.
“The aim of the demonstration is to remind the government, who came to power with empty words, that killing its citizens is a violation of the law. We demand the dismissal of high-ranking officials involved or connected to the assassination of the citizens.” declared the lawyer of the Human Rights Information and Documentation Centre, Lia Khuroshvili and the head of the Georgian Young Lawyer’s Association (GYLA) Telavi branch Lela Taliuri.
Later the parents and family members of trafficking victims and assassinated citizens joined the protest. According to the mother of Akaki Korkotashvili, her son was killed by police officers last year. “The former head of the Gurjaani Police Department, Gela Batsashvili, killed my unarmed son. I have an eye-witness to the incident, who can describe everything in Court. I am sure the murder of my son was preplanned. I have been to every possible body, but no one helped me,” declares Mzia Korkotashvili.
The end of the protest coincided with public demands published last week. “We demand the punishment of the murders of Sandro Girgvliani and every person who is connected with this barbarous act. If the guilty are not punished within the next few days, we will demand the dismissal of the Minister of Interior and organize massive demonstrations in Kakheti”, say the organizers of the protest.