სახალხო დამცველი ფოთის პოლიციის საქმიანობის შესწავლას ითხოვს
თბილისი.15.03.06.მედიანიუსი. „მას შემდეგ, რაც საქართველოს სახალხო დამცველი თავად გახდა ქალაქ ფოთის მიმდებარე ტერიტორიაზე, მალთაყვის გზაჯვარედინთან პოლიციელთა უკანონო რეიდის თვითმხილველი, სახალხო დამცველის აპარატი ფოთის პოლიციის საქმიანობით დაინტერესდა და კანონის დარღვევისა და უფლებამოსილების გადაჭარბების დამადასტურებელი სხვა მრავალი ფაქტი მოიპოვა“, - აცხადებენ სახალხო დამცველის აპარატში.
ფოთის პოლიციის საქმიანობასთან დაკავშირებით, სახალხო დამცველის აპარატმა რამდენიმე ფაქტის შესახებ ინფორმაცია გაავრცელა; კერძოდ, 2006 წლის 18 თებერვალს, გიორგი მოისწრაფიშვილი სპეცრაზმმა მალთაყვის პოსტთან გააჩერა. მოისწრაფიშვილმა პოლიციელებს მისი გაჩერების მოტივის ახსნა მოსთხოვა, რასაც სპეცრაზმელების მხრიდან მისი სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მოჰყვა. გიორგი მოისწრაფიშვილი ასფალტზე დააგდეს და მაგრად სცემეს, შემდეგ კი ფოთის პოლიციის განყოფილებაში წაიყვანეს. დაზარალებული აცხადებს, რომ პოლიციის უფროსმა ირაკლი ჯიქიამ მას სიტყვიერი შეურაცხყოფა მიაყენა და დაემუქრა კიდეც
თებერვლის ბოლოს, იმავე ადგილას ნიღბიანმა სპეცრაზმელებმა ორი მე-10 კლასის მოსწავლე დააკავეს და შეურაცხყოფა მიაყენეს. სახალხო დამცველი, დაშინებული ბავშვებისა და მშობლების უსაფრთხოების მიზნით მათ გვარებს არ ასახელებს.
საქართველოს სახალხო დამცველი აპირებს მოძიებული ინფორმაცია საქართველოს გენერალურ პროკურატურას გადასცეს და ფოთის პოლიციის თვითნებობისა და კანონდარღვევის ფაქტების დაუყოვნებლივ გამოიძიება მოითხოვოს.

The Ombudsman’s Office Demands Investigation Into Activities Of Poti Police Department
Tbilisi, 05.03.2006, ‘Media News’ – “After witnessing crimes from the side of the police near Poti, the Ombudsman then started to study the activities of police officers themselves, discovering that they too were breaking the law”, declared representatives of the Ombudsman’s Office.
The Ombudsman’s Office published several facts about violations committed by Poti Police. On the 18th of February 2006, Giorgi Moistsrapishvili was stopped by the police officers near Maltakhva block-post. Moistsrapishvili asked police officers the reason for being stopped. The answer he received from staff of the Special Forces was to be physically and verbally assaulted. According to Moistsrapishvili, who was moved to the Police Department, he was then verbally assaulted by Irakli Jikia, the Head of the Police Department.
At the end of February, the Special Forces staff arrested a pupil from the tenth grade in the same area. The Ombudsman refrains from naming the pupil for his and his parents’ security.
The Ombudsman intends to submit all of these materials to the General Prosecutor’s Office and demands investigation of the cases.