არასამთავრობოები ბაჩო ახალაიას თანამდებობიდან გათავისუფლებას ითხოვენ
თბილისი.24.03.06.მედიანიუსი. ადამიანის უფლებათა დამცველი არასამთავრობო ორგანიზაციები სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის თავმჯდომარის - ბაჩო ახალაიას თანამდებობიდან უპირობო გადადგომას მოითხოვენ.
როგორც დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე ადამიანის უფლებათა დაცვისა და პატიმართა მიმართა სამართლიანობის დაცვის ორგანიზაციის პრეზიდენტმა გიორგი ლაღიძემ განაცხადა‚ გუშინ‚ დაახლოებით 21 საათისთვის‚ თბილისის #1 საპყრობილეში სპეცრაზმი შევიდა. მისმა წევრებმა პატიმრები სასტიკად სცემეს‚ რის შემდეგაც 50-ზე მეტი მათგანი გაურკვეველი მიმართულებით წაიყვანეს.
"როგორც გავარკვიეთ‚ ისინი მატარებლით ქუთაისის საპყრობილეში გადაუყვანიათ. უმრავლესობა სასტიკად არის ნაცემი. სასჯელაღსრულების დეპარტამენტის ხელმძღვანელობის მოქმედებამ ბოლო პერიოდში ყოველგვარ ზღვარს გადააჭარბა. ჩვენი ინფორმაციით, ამას წინათ უშუალოდ ბაჩო ახალაიას მიერ იქნა ნაცემი პატიმარი ელგუჯა კიკაჩეიშვილი‚ რომელიც დღეს მძიმე მდგომარეობაშია. პატიმრებისადმი სასტიკი მოპყრობა და დამცირება ყველა საპყრობილეში თითქმის ყოველდღიურად ხდება"‚- აღნიშნა გიორგი ლაღიძემ.
ადამიანის უფლებათა დაცვისა და პატიმართა სოციალური უზრუნველყოფის ასოციაციის პრეზიდენტი გიორგი თევზაძე კი აცხადებს‚ რომ ქუთაისში პატიმრებს კანონდარღვევით‚ ღამით გადაყვანის უკან "ფარული მიზანი იმალება".
ადამიანის უფლებათა დამცველები საუბრობენ საპყრობილეებში პატიმრებისათვის პირადი ნივთების გამოძალვის ფაქტებზეც. გიორგი ლაღიძის თქმით‚ თვენახევრის წინათ‚ რუსთავის საპყრობილეში ვითომდა ჩხრეკის მიზნით სპეცრაზმი შეიყვანეს. ამ დროს პატიმარ თემურ ბიჭაშვილს ოქროს ძეწკვი და ჯვარი ჩამოგლიჯეს.
საპყრობილეებში პატიმრებისადმი უხეში და უკანონო მოპყრობის ფაქტებთან დაკავშირებით ადამიანის უფლებათა დამცველი რამდენიმე არასამთავრობო ორგანიზაცია 28 მარტს იუსტიციის სამინისტროსთან საპროტესტო აქციას გამართავს. მათი ერთ-ერთი მოთხოვნა თანამდებობიდან ბაჩო ახალაიას გადადგომა იქნება.

NGOs Demand Dismissal of Bacho Akhalaia, the Head of the Penitentiary Department
Tbilisi, 24.03.06, ‘Media News’ – The NGOs defending Human Rights demand the dismissal of Bacho Akhalaia, the Head of the Penitentiary Department.
The President of the ‘Organization for the Defense of Prisoners and Human Rights’, George Laghidze, stated at a press-conference held today, that Special Forces entered Jail #1 yesterday and beat the inmates. Moreover, they took fifty prisoners with them to an unidentified location. “We found out, they were transferred to the Kutaisi jail by train. Most of them are badly hurt. We have information that Bacha Akhalaia has beat up a prisoner, Elguja Kikacheishvili, the other day. Kikacheishvili’s medical condition is still unstable. The maltreatment and torture of prisoners is almost a daily occurrence in the jails”, declared Laghidze.
George Tevzadze, the President of ‘Human Rights and Social Assistance of Prisoners’, says that transferring inmates to the Kutaisi jail, late at night, had a “hidden agenda”.
According to the Human Rights NGOs, robberies also take place in the prisons. According to Laghidze, the Special Forces raided the Rustavi Jail and took a gold chain and cross from prisoner Temur Bichashvili.
On the 28th of March, the Human Rights NGOs will hold a protest against torture in prisons in front of the Ministry of Justice. One of the demands will be the dismissal of Bacho Akhalaia.