ბათუმის #3 საპყრობილეში პატიმარი გარდაიცვალა
ბათუმის #3 საპყრობილეში, 6 თებერვალს პატიმარი სოსო ბერიძე გარდაიცვალა. ბერიძეს 10 წლის წინ, მოსკოვში გულის ოპერაცია ჰქონდა გაკეთებული. მორიგი ქირურგიული ჩარევა, ექიმების განცხადებით, 10 წლის შემდეგ უნდა გაკეთებულიყო.
59 წლის სოსო ბერიძეს მორიგი ოპერაცია იანვრის თვეში უნდა გაეკეთებინა. ოჯახის წევრების განცხადებით, საპყრობილის ხელმძღვანელობამ მათ ოპერაციის ჩატარების უფლება არ მისცა. „მამის თავდებით გამოშვებას ვთხოვდი, ოპერაციას გავუკეთებდით და ისევე დავაბრუნებდით“, - აღნიშნა გარდაცვლილის შვილმა, რამაზ ბერიძემ.
ოპერაციის აუცილებლობის დასამტკიცებლად, ავადმყოფობის ისტორიიდან ამონაწერი მოსკოვის იმ საავადმყოფოდანაც გამოაგზავნინეს, სადაც ოპერაცია პირველად გაუკეთდა.
ბერიძეს სამედიცინო ექსპერტიზაც გაუკეთეს. თუმცა, ექსპერტმა ოჯახისაგან თანხა მოითხოვა სწორი დიაგნოზისთვის. „ექსპერტმა მურმან კვაჭაძემ გვითხრა, რომ 500 დოლარი მოიტანეთ და სწორ დიაგნოზს დაგიწერთო. ფული მაშინვე ვერ ვიშოვეთ. ამიტომაც მანქანის დატოვება შევთავაზე. ამაზე მითხრა - ექვსნი ვართ და როგორ გავიყოთ მანქანაო. ორშაბათს უკვე ასეთი დასკვნა ჰქონდა დაწერილი: პაციენტი არის სრულიად ჯანმრთელი და ექვემდებარება პატიმრობას“, - აღნიშნა გარდაცვლილის სიძემ, ბადრი ასამბაძემ.
საპყრობილის უფროსის მოადგილე იური ჯირკვალიანი ტყუილს უწოდებს ბერიძის ოჯახის წევრების განცხადებას და აღნიშნავს: „ჩვენ, პირიქით, ხელს შევუწყობდით,  ოპერაცია რომ გაეკეთებიათ,  მაგრამ თვითონ მათ არ ჰქონდათ ოპერაციისათვის საჭირო თანხა“.
ბერიძეების განცხადებას უარყოფს ექსპერტიც. მურმან კვაჭაძის განცხადებით, „დასკვნა ჩვენ ობიექტური რეალობიდან გამომდინარე გავაკეთეთ. რა გაყალბებაზე ან ქრთამზეა საუბარი, ჩემთვის გაუგებარია“.
სოსო ბერიძე ნარკოტიკული ნივთიერების შენახვა-რეალიზაციის ბრალდებით 2004 წლის ნოემბერში დააკავეს. მას 8 წელი და 2 თვე ჰქონდა მისჯილი.

Prisoner Dies in Jail #3
On February 6th, a prisoner named Soso Beridze died in Batumi Jail #3.  He needed a heart operation to change a heart regulator that was put in 10 years ago. According to doctors, the operation was a matter of vital importance for the prisoner.
Soso Beridze, 59, needed to be operated on in January 2006. According to family members, the Jail Administration did not allow him to leave prison. “I asked that my father be released and guaranteed he would be brought right back after the operation”, said Ramaz Beridze, the son of dead prisoner.
In order to prove the operation was necessary, the family first needed Soso Beridze’s medical history from the hospital (in Moscow) where the prisoner had his first operation.
Beridze also needed the opinion of a medical expert. The expert however demanded money before giving a proper diagnosis. “Expert Murman Kvachadze demanded $500 to give the right diagnosis. We could not gather the sum and offered him a car instead. However, his response was that the experts’ team consisted of six people; consequently, one car could not be shared or divided between them. On Monday, the expert gave the following conclusion: ‘The patient, Soso Beridze, is healthy and can be kept in imprisonment’”, said Badri Asambadze, a son-in-law of Beridze.
Iuri Jirkvaliani, Deputy Head of Jail#3, doubts the trustworthiness of the statements the Beridzes make: “On the contrary, we would help them to get the prisoner’s operation, but they did not have enough money for it.”
The expert, Murman Kvachadze, also denies the Beridzes’ accusations and says: “We studied the condition of the prisoner objectively and concluded adequately. I can’t understand all these accusations about falsification or bribery the family is making”.
Soso Beridze was charged with drug possession. He was condemned to 8 years and 2 months imprisonment.