ოპოზიციას შრომის კოდექსის პროექტი არ მოსწონს
თბილისი.30.04.06.მედიანიუსი. საპარლამენტო ოპოზიციისთვის შრომის კოდექსის პროექტი მიუღებელია. აღნიშნული პროექტი პირველი მოსმენით პარლამენტს პლენარულმა სხდომამ უკვე განიხილა და მომდევნო კვირას მასზე მუშაობა კომიტეტებში გაგრძელდება.
როგორც ”მედიანიუსს” ფრაქცია ”მემარჯვენე ოპოზიციის" წევრმა დავით საგანელიძემ უთხრა, შრომის კოდექსის პროექტის მთავარი ნაკლი ის არის, რომ ის დაქირავებულისა და დამქირავებლის შრომით ურთიერთობას ამ უკანასკნელის სასარგებლოდ არეგულირებს.
"დაქირავებულს მუდმივად არასტაბილურ გარემოში მოუწევს მუშაობა. შრომის კოდექსის ახალი ვარიანტი მას ზღუდავს და არ აძლევს მოქმედებისა და სიტყვის თავისუფლების საშუალებას,” - აღნიშნა საგანელიძემ.
ფრაქცია ”მემარჯვენე ოპოზიციის” წევრს ასევე მიუღებლად მიაჩნია კოდექსის პროექტის ის მუხლი, რომელიც დამქირავებელსა და დაქირავებულს შორის ზეპირსიტყვიერი ხელშეკრულების გაფორმებას ითვალისწინებს. მისი თქმით, ასეთი ტიპის ხელშეკრულების დარღვევისას, დაქირავებულს საკუთარი უფლებების სასამართლოში დაცვა გაუჭირდება.
"ეს რაც შეეხება პრინციპულ შენიშვნებს, თორემ მუხლობრივად კოდექსის პროექტში იმდენი სისულელეა ჩაწერილი, რომ ჩამოთვლა შორს წაგვიყვანს,” - თქვა საგანელიძემ.

The Opposition Does Not Approve of New Labour Code
Tbilisi, 30.04.06, ‘Media News’ – The Parliamentary Opposition does not approve of the new labour code. The labour code has already been discussed in Parliament and starting next week, Parliamentary Committees will continue to work on the new laws.
David Saganelidze, a member of ‘Right Opposition’, thinks that the new laws violate the rights of the employee.
“The employee is forced to work in an unstable environment. The new labour code does not give individuals the right to act or express themselves,” said Saganelidze.
Saganelidze also believes that the article of the proposed law, which allows oral agreements to be made between employees and employers, violates the rights of workers, as it makes it difficult to defend their rights in court.
“These are all the general remarks about the new labour code, but if we discuss this legal project in detail, we can find a lot more stupid things in it”, added Saganelidze.