სახალხო დამცველის აპარატმა პოლიციის განყოფილებებში დარღვევები აღმოაჩინა
თბილისი..28.04.06.მედიანიუსი. სახალხო დამცველის აპარატი თბილისსა და საქართველოს სხვადასხვა რეგიონებში პოლიციის განყოფილებებისა და დროებითი მოთავსების საკნების მონიტორინგს განაგრძობს.
დასავლეთ საქართველოში მონიტორინგი ჩატარდა ზუგდიდში, ფოთში, სენაკში, ქუთაისსა და ზესტაფონში. აღმოსავლეთ საქართველოში შემოწმდა მარნეულის, დმანისისა და ბოლნისის პოლიციის ობიექტები. პარალელურად მუდმივად მოწმდება ადამიანის უფლებების დაცვის მდგომარეობა თბილისის პოლიციის განყოფილებებში.
სახალხო დამცველის აპარატის ინფორმაციით, ზუგდიდის შს სამმართველოსა და ზოგადად სამეგრელო-ზემო სვანეთის პოლიციის განყოფილებებში ხშირად აქვს ადგილი პროცესუალური ნორმებისა და უფლებების დარღვევის ფაქტებს.
ბოლნისის დროებითი მოთავსების იზოლატორში ერთ-ერთ დაკავებულს აღენიშნებოდა ფიზიკური დაზიანებები, რაც მისი თქმით, პოლიციის თანამშრომლებმა მიაყენეს დაკავებისას. ამასთან მას არ განემარტა უფლებები.

Tbilisi, 28.04.2006, ‘Media News’ – The Ombudsman’s Office continues to monitor police departments in Tbilisi and other cities of Georgia.
Monitoring took place in Zugdidi, Poti, Senaki, Kutaisi and Zestaponi (west Georgia). In the eastern part of the country, police departments in Marneuli, Dmanisi and Bolnisi were checked. At the same time, the human rights situation was assessed in police departments in Tbilisi.
According to information from the Ombudsman’s Office, human rights violations and violations of the code of practice were reported in the Zugdidi and Samegrelo-Zemo Svaneti regions.
One person was arrested and beaten in the Bolnisi police department. According to the detainee, the police officers physically assaulted him during the arrest and nobody explained to him what his rights were.