სოზარ სუბარი ოსი მოქალაქეების წამებისთვის სისხლის სამართლის აღძვრას ითხოვს
თბილისი.29.05.06. მედიანიუსი. საქართველოს სახელმწიფო მინისტრი კონფლიქტების მოგვარების საკითხებში გიორგი ხაინდრავა და სახალხო დამცველი სოზარ სუბარი ქართულ-ოსური კონფლიქტის ზონიდან გუშინ გვიან ღამით დაბრუნდნენ.
ისინი იქ სამი დღის წინათ, ქართული პოლიციის მიერ ოსი ეროვნების მოქალაქეებისა და, ამის საპასუხოდ, ოსური მხარის მიერ სამი ქართველის დაკავების ფაქტის დეტალურად შესასწავლად იმყოფებოდნენ. ამ მიზნით, ისინი დაზარალებულ ოსებსა და ე.წ. სამხრეთ ოსეთის დე-ფაქტო ხელისუფლების ვიცე-პრემიერს, ბორის ჩოჩიევს და შინაგან საქმეთა მინისტრს, მიხეილ მინძაევს შეხვდნენ.
დაზარალებული ოსების თქმით, ორი ნიღბიანი პირი მათ სასტიკად გაუსწორდა. ამ პირების ვინაობა ჯერჯერობით დაუდგენელია.
სოზარ სუბარი იმ პირთა წინააღმდეგ წამების მუხლით სისხლის სამართლის აღძვრას ითხოვს, რომელთაც გორის პოლიციის შენობაში ოსების წინააღმდეგ სასტიკი ქმედებები ჩაიდინეს. რაც შეეხება სოფელ ნულში მცხოვრები ოთხი ქართველის ცემის ფაქტს, გიორგი ხაინდრავას თქმით, ეს ძმები გაზაევების მიერ არის ჩადენილი. ამ დროისათვის დაკავებულია ქართველების ცემაში ერთ-ერთი ეჭვმიტანილი პირი, დანარჩენებზე კი ძებნაა გამოცხადებული.
„ადამიანები, რომლებსაც ძალიან დიდი პასუხისმგებლობა აკისრიათ, ვერ აცნობიერებენ იმას, რომ საქართველოში არის დიდი ტერიტორია, რომელსაც ჩვენ ვერ ვაკონტროლებთ. ნებისმიერი არასწორი ნაბიჯი ჩვენი მხრიდან არის დარტყმა იმ მოსახლეობისთვის, რომელსაც ვერაფრით ვეხმარებით. ამისი მაგალითია ფრონეს ხეობა, სადაც არსებობს ძალადობა, ბანდიტიზმი. აქ ჩაბუდებული არიან ე.წ. "აპალჩენცები", მაგალითად, ძმები გაზაევები. ისინი არიან პირწმინდა ბანდიტები, რომლებსაც ვპირდები, რომ აუცილებლად მივწვდებით და კანონის წინაშე პასუხს ვაგებინებთ. ესენი ის ადამიანები არიან, რომელთაც უმოწყალოდ ცემეს ოთხი ქართველი. თუმცა, ეს იყო გამოძახილი იმ ადამიანების უფლებების უხეში დარღვევის, რომელსაც გორის პოლიციაში ჰქონდა ადგილი. ამას დღეს ყველა ლაპარაკობს. ჩემთვის დიდი ბედნიერება იყო, როცა ყველა დაზარალებულმა ოსმა ერთხმად აღიარა გორის პოლიციის ადამიანური დამოკიდებულება მათდამი და ხაზი იმას გაუსვა, რომ გორის პოლიციის თანამშრომლებისთვის მადლობის მეტი არაფერი ეთქმით. მათი თქმით, რომ არა ისინი, არავინ იცის, პოლიციის შენობიდან ცოცხლები გამოვიდოდნენ თუ არა“, _ თქვა გიორგი ხაინდრავამ.
სოზარ სუბარის თქმით კი, დაზარალებული ოსების მიმართ ისეთი სისასტიკე იყო გამოვლენილი, როგორიც საქართველოს პოლიციაში კარგა ხნის დავიწყებული უნდა ყოფილიყო.

Tbilisi. 29.05.06. Media News. Giorgi Khaindrava, the State Minister responsible for conflict issues and Sozar Subari, returned from the Georgian-Ossetian conflict zone late last night.
They were there to study the detention of Ossetians by Georgian law-enforcers and the corresponding detention of Georgians by Ossetians. They met Ossetian victims, the Vice-Prime Minister and the Minister of Interior of the de-facto government of South Ossetia.
According to the victims, two masked men beat them severely. The perpetrators have not been identified yet.
Sozar Subari demands a case be brought against the perpetrators under the article concerning torture. As for the beating of four Georgians in the village of Nuli, Giorgi Khaindrava states that this was carried out by the Gazaevs brothers. One person alleged to have beaten the Georgians has been detained, others are still wanted.
“People who have big responsibility cannot realize that there is a large part of Georgia that is not controlled by us. Any wrong step from our side hits that segment of the population who we are not able to help. The best example of this is the ‘Phrone gorge’ area where violence is currently taking place. For example, the Gazaevs brothers are bandits who will be held responsible before the law. These people beat four Georgians severely. Although it was a reflection of the violations against people that took place in Gori police station. It was a huge relief for me when every Ossetian victim declared that the Gori policemen treated them well and with humanity and that they were very grateful to them for that. They added that if it were not for the police, they might not be alive”, said Giorgi Khaindrava.
According to Sozar Subari however, the type inhuman treatment inflicted on the detained Ossetians is a practice that the Georgian police should have long forgotten.