არასამთავრობოები ადამიანთა გატაცების წინააღმდეგ გამოდიან
არასამთავრობო ორგანიზაციებმა საქართველოში გახშირებული ადამიანის უფლებების დარღვევების და მათი გატაცებების გამო საგარეო საქმეთა სამინისტროს მიმართვა გაუგზავნეს. ისინი საქართველოში გაეროს ადამიანის უფლებათა საბჭოს წარმომადგენელთა მოწვევას და პრობლემის ადგილზე შესწავლას ითხოვენ.
"ჰელსინკის მოქალაქეთა ასამბლეის საქართველოს ეროვნული კომიტეტი", "თანასწორობის ინსტიტუტი", "ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრი", "ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაცია" - ეს ის ორგანიზაციებია, რომლებიც მიმართვას ხელს აწერენ.
"ჩვენი მიზანია, რეალურად დაიწყოს ქმედითი ღონისძიებების გატარება ადამიანთა უფლებების დაცვის მხრივ. კონფლიქტური ზონების გარდა, დაძაბული მდგომარეობაა ზუგდიდში, კოდორის ხეობაში, ცხინვალის რეგიონის ქართულ სოფლებში და თვით დედაქალაქშიც კი. გატაცებების რიცხვმა იმატა როგორც გამოსასყიდის მიღების, ასევე მძევლების გაცვლის მიზნით. სამწუხაროა, რომ აღნიშნული ტიპის ქმედებებში მონაწილეობენ არა მხოლოდ კრიმინალური სამყაროს წარმომადგენლები, არამედ საქართველოსა და თვითაღიარებული რესპუბლიკის სამართალდამცავი ორგანოებიც. საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და საქართველოს სახალხო დამცველის ანგარიშები ამ პრობლემას განსაკუთრებულ ყურადღებას უნდა უთმობდეს. ასევე მნიშვნელოვანი ყურადღება უნდა მიექცეს ადამიანის უფლებათა დამცველი ორგანიზაციების მონიტორინგებსა და კვლევებს", - ნათქვამია მიმართვაში.
სტატისტიკური მონაცემები, თუ რამდენი ადამიანია საქართველოში უგზო-უკვლოდ დაკარგული და რამდენი გატაცებული არ არსებობს. პოლიტიკური ორგანიზაცია "ჩვენ თვითონ" ხელმძღვანელის პაატა დავითაიას ინფორმაციით, 2003 წლიდან დღემდე გალში ეთნიკური ნიშნით 350 ადამიანი მოკლეს, სამხრეთ ოსეთის ტერიტორიაზე კი საბრძოლო მოქმედებების დროს 112 ადამიანი გაუჩინარდა.

Due to an increase in cases of human rights violations and kidnapping, Georgian NGOs sent an appeal to the Ministry of Foreign Affairs. The NGOs asked the Ministry to invite representatives of the UN Human Rights Council to Georgia in order to study some cases at the scene.
The organizations who signed up to the appeal are; the Human Rights Information and Documentation Center, the Equality Institute, the Young Lawyers Association and the Assembly of Helsinki Citizens Georgian Committee.
“Our aim is the implementation of real actions to protect human rights in Georgia. In addition to the conflict zones, the situations in Zugdidi, Kodori, the Georgian villages in the Tskhinvali region and the capital itself are complicated and getting worse. The number of cases of kidnapping involving exchanging hostages for other captives or ransom has increased. We are concerned that similar activities are being carried out not only by criminals but by both Georgian and Ossetian police officers. This issue must be considered and paid particular attention to in the reports of international organizations and by the Ombudsman of Georgia. The monitoring and research carried out by those organizations, which are responsible for human rights protection, must also be considered”, sates the appeal.
Statistics showing the number of people disappeared or kidnapped does not exist in Georgia. According to the head of ‘Chev Tviton’ (Ourselves), Paata Davitaia, 350 people have been killed in the Gali region since 2003 and 112 people have disappeared on the territory of the self-proclaimed state of South Ossetia.