ადვოკატი ეკა ბესელია ცილისმწამებლურ განცხადებაზე პასუხისმგებელი პირების გამოვლენას ითხოვს
თბილისი.07.06.06.მედიანიუსი. სეკო ხაბულიანის მკვლელობაში ეჭვმიტანილის, მიხეილ სვანიძის ადვოკატი ეკა ბესელია იმ „ცილისმწამებლურ“ განცხადებაზე პასუხისმგებელი პირების გამოვლენას ითხოვს, რომელის თანახმადაც, მიხეილ სვანიძე ამ მკვლელობაში ეჭვმიტანილად დასახელდა.
როგორც ეკა ბესელიამ დღეს გამართულ პრესკონფერენციაზე აღნიშნა, ის გუშინ შინაგან საქმეთა სამინისტროს თბილისის სამმართველოს საგამოძიებო განყოფილების უფროსთან, მალხაზ ბოხუასთან იმყოფებოდა. „მალხაზ ბოხუამ განაცხადა, რომ მიხეილ სვანიძე არ არის ამ საქმეში ეჭვმიტანილად ცნობილი და რომ მან არ იცის, რატომ ვრცელდება ასეთი ინფორმაცია. ეს იყო გამაოგნებეული რამ. ეს არის ადამიანის კონსტიტუციური უფლებების ძალიან უხეში დარღვევა. ამით ირღვევა უდანაშაულობის პრეზუმფცია და პირი სახელდება დამანაშავედ მაშინ, როცა ის საქმეში ეჭვმიტანილად ცნობილი არ არის. ვაცხადებთ, რომ სეკო ხაბულიანის მკვლელობა გახსნილი არ არის. ვშიშობთ, რომ შესაძლოა, ასეთი განცხადებების შემდეგ პოლიციამ მიხეილ სვანიძის მამხილებელი ხელოვნური მტკიცებულებების შექმნა დაიწყოს, რათა გამართლდეს წინასწარ გავრცელებული არასწორი ინფორმაცია“, _ აღნიშნა ეკა ბესელიამ.
მისივე თქმით, მსგავსი ინფორმაციის შემდეგ მიხეილ სვანძის ოჯახი საფრთხეშია. სვანიძის დედის თქმით, მისი შვილის სოცოცხლეს საფრხე ემუქრება, ერთი მხრივ, შესაძლოა, მასზე შური ახლობლებმა იძიონ, მეორე მხრივ, მას საფრთხე ემუქრება პოლიციისგან, რომელიც არასწორი ინფორმაციის გამართლებას შეეცდება.
დაცვის მხარე მოითხოვს, გამოძიებამ უარყოს ოფიციალურად გავრცელებული ინფორმაცია მიხეილ სვანიძის დანაშაულში მონაწილეობის თაობაზე. ასევე, დაადასტუროს, რომ ვერდიქტი ეჭვმიტანილად მისი ცნობის შესახებ, გამოტანილი არ არის. ადვოკატის მოთხოვნაა აგრეთვე, ამ ცილისმწამებლურ ინფორმაციაზე პასუხისმგებელი პირების გამოვლენა და იმის გამოძიება, თუ ვინ გაავრცელა ეს შეგნებულად და ვინ შეიყვანა საზოგადოება შეცდომაში.

Lawyer Eka Beselia Demands Those Responsible for Slanderous Statements Be Punished
Tbilisi, 07.06.06 – ‘Media News’ – The lawyer of Mikheil Svanidze, suspected of murdering Seko Khubuliani, demands the punishment of people who made slanderous announcements accusing Mikheil Svanadze of being a criminal.
At a press conference, held today, Eka Beselia talked about her meeting with the head of the Tbilisi Investigation Department of the Ministry of Internal Affairs - Malkhaz Bokhua. “Malkhaz Bokhua said, that Mikheil Svanadze is not accused of being a criminal and that he does not know who spread this information. This is a violation of his constitutional rights and presumption of guilt. We declare that Seko Khubuliani’s murder has not been investigated. We are afraid that the police will start to create fake evidence against Svanadze now, to support this premature judgement”, said Eka Beselia.
According to Beselia, Svanadze’s family might be under threat. Svanadze’s mother is afraid that police officers or family members of the murdered person will attack him.
The lawyer demands the investigation officially deny information about the involvement of Svanadze in the crime. Beselia also insists that the people who are responsible for spreading slanderous information about Svanadze be found.