ქობულეთში პოლიციამ ახალგაზრდები სცემა
ქობულეთის რაიონის პოლიციის თანამშრომლებმა რამდენიმე ახალგაზრდა უმიზეზოდ ცემეს და ცეცხლიც კი გაუხსნეს. ფაქტი რაიონის ცენტრში, რაიონული გამგეობის წინ კაფე „გიო“-ში 13 ივნისს საღამოთი მოხდა.
კაფეს თანამშრომელთა განცხადებით, იმ დღეს მათთან რაიონული პოლიციის უფროსი _ დავით არონია და რამდენიმე პოლიციელი ერთ-ერთ მაგიდასთან იხსდნენ. „ცოტა მოშორებით, კაფეს ქვემოთ აქაური ბიჭები რაღაცაზე ხუმრობდნენ. პოლიციელებს ეგონათ რომ მათთზე იცინოდნენ და გინება დაუწყეს, შემდეგ ჩხუბიც აუტეხეს და ცოტა ხანში სროლის ხმაც გაისმა“.
აღნიშნულ ინციდენტს კაფე-ბარის მიმდებარე ტერიტორიაზე მცხოვრები მოსახლეობაც შეესწრო (ისინი ფაქტის შესახებ საუბრობენ, მაგრამ თავდაცვის მიზნით, თავიანთი ვინაობის გამხელას ერიდებიან). „აქ საშინელი ამბავი ტრიალებდა. პოლიციელები ბიჭებს გამეტებით სცემდნენ, შემდეგ ერთი გაექცათ და სროლა დაუწყეს მას. პოლიციელები უფრო საშიშები გახდნენ, ვიდრე კრიმინალები“, _ აღნიშნა ქალბატონმა.
ინციდენტის შესახებ საუბარს თავს არიდებენ დაზარალებული ახალგაზრდები. მათ „ადამიანის უფლებათა საინფორმაციო და სადოკუმენტაციო ცენტრთან“ საუბარს თავი შიშის გამო აარიდეს: „თქვენ დაცვის გარანტიას ვერ მოგვცემთ. თუნდაც, რომ გაათავისუფლონ ეს პოლიციელები, თუ მათ საჯაროდ ვამხელთ ისინი მაინც არ გაგვახარებენ და ანგარიშს გაგვისწორებენ“.
ქობულეთის პოლიციის განყოფილების უფროსი, დავით არონია აცხადებს, რომ იმ დღეს აღნიშნულ კაფე-ბარში იმყოფებოდა, თუმცა მსგავს ინციდენტს კატეგორიულად უარყოფს _ „არანაირი ინციდენტი არ მომხდარა, იმ დღეს თანამშრომლის ცოლის შერთვას ავღნიშნავდით, შემდეგ სახლებში წავედით, არც არანაირი სროლა იქ არ ყოფილა“.
აღნიშნული ინციდენტი ოფიციალურად არ დაფიქსირებულა. დაზარალებულები არც საავადმყოფოს ჟურნალში ფიგურირებენ. მორიგე ექიმის განცხადებით, ერთ-ერთ ბიჭს, რომელიც მეგობრებს მიუყვანიათ ჰქონდა თირკმლის დაჟეჟილობა და ტვინის შერყევის მსუბუქი ფორმა, თუმცა საავადმყოფოში დარჩენაზე უარი უთქვამს.

Police Beat Youngsters in Kobuleti
On 13th of June, in the centre of Kobuleti, regional police officers beat up youngsters and opened fire on them for no reason. The incident took place in the evening in the café-bar ‘Gio’. According to staff of the café, the head of the regional police, Davit Aronia and other police officers were having dinner in the restaurant. “Not far away from them, in the café several boys were laughing at something. The police thought that the boys were laughing at them and began to fight with them - then we heard shooting.”
People living next to café, noticed this incident - they speak about it but do not name themselves for their own safety. “It was terrible. The police beat the boys up, and then one boy ran away, but the police began shooting. The police have become more dangerous than criminals”, said one woman.
The victims refuse to talk about the incident. They said to the Human Rights information and Documentation Centre that they are afraid: “You can’t guarantee our safety. If the police officers are released, they will not leave us in peace. So we are not going to give any testimony against them.”
The head of Kobuleti regional police Davit Aronia says that he was in café ‘Gio’ that night but categorically denies opening fire on the boys. “There was no incident at all, we were celebrating our colleague’s wedding that evening and then we went home.”
The case was not officially registered. The names of the victims were not even recorded in the regional hospital. According to representatives of the hospital, one boy was taken there by his friends. “We treated him, however he refused to stay in hospital”, said the doctor, who was on duty that night.